Kaukaz w Indeksie Percepcji Korupcji wg. Transparency International

31-01-19 Promocja 0 comment

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Transparency International opublikowała Indeks Percepcji Korupcji w 180 krajach na świecie w 2018 roku. W skali 0-100, im więcej punktów zyskuje kraj, tym skuteczniejsza jest tam walka z korupcją. W państwach z pełną demokracją średni wskaźnik postrzegania korupcji wynosi 75 pkt., w tak zwanych demokracjach wadliwych – średnio 49 pkt., w systemach hybrydowych, gdzie przejawia się tendencja autokratyczna – 35 pkt., a w systemach autorytarnych – 30 pkt.

Według rankingu w regionie kaukaskim najwyżej uplasowała się Gruzja, która w najnowszej klasyfikacji zdobyła 58 pkt. i zajęła 41. miejsce. W porównaniu z rokiem 2017 kraj ten poprawił swój wynik o 2 pkt. Jednak zdaniem ekspertów Transparency International, Gruzja ma obecnie problemy z demokracją, co czyni ją podatną na korupcję na wysokim szczeblu i utrudnia rozwój kraju. Organizacja ostrzega, że bezkarność rodzi poczucie nieufności w społeczeństwie. Według niedawnego sondażu przeprowadzonego przez Transparency International Georgia, 36% obywateli tego kraju uważa, że urzędnicy nadużywają swojej władzy dla osobistych korzyści. Co więcej, jeszcze w 2013 r. wskaźnik ten wynosił jedynie ok. 12%.

Armenia również nieznacznie poprawiła swój wynik. W 2017 r. kraj znajdował się na 107. miejscu, a obecnie wspiął się o dwie pozycje i zajął 105. miejsce (35 punktów). Analitycy są dobrej myśli i oczekują, że w 2019 r. w Armenii rozpoczną się reformy antykorupcyjne. Według autorów raportu, priorytetem jest reforma systemu prawnego, a także wyraźny trójpodział władzy, właściwa kontrola i zbilansowanie. Według raportu Armenię czeka jeszcze długa droga  a decydującą na niej odgrywa społeczeństwo obywatelskie.

Pod względem korupcji Azerbejdżan zajął 152. miejsce i uzyskał jedynie 25 pkt., tracąc 30 pkt. w porównaniu do roku ubiegłego. Raport organizacji podkreśla, że w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano w tym kraju pozytywne tendencje, jednak w ubiegłym roku ujawniono fakty dot. przekupywania przez Azerbejdżan struktur europejskich (m.in. Rady Europy) w celu ukrycia negatywnych procesów w kraju.

Źródło: ekhokavkaza.com, transparency.org

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium