Kazachstan: brak cukru 

16-07-22 Promocja 0 comment

14 lipca prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajewnie ostro skrytykował własny rząd z powodu niedoboru cukru i gwałtownego wzrostu cen żywności w kraju. Taka reakcja prezydenta nie jest zaskoczeniem, ponieważ niezadowolenie społeczne było głównym powodem styczniowych protestów, które skończyły się śmiertelnymi ofiarami. 

Inflacja osiągnęła prawie 20%. Jest to najwyższy wskaźnik w ostatnich siedmiu latach. Ceny na niektóre towary wzrosły nawet o 80%. Z oficjalnych danych opublikowanych 1 lipca wynika, że cena cukru wzrosła w tym roku o 79%. Ceny innych podstawowych artykułów również rosną. Mąka zdrożała o 33%, makaron i drób o 30%, chleb o 17%, a olej spożywczy o 16%. Prezydent uznał, że wpływ na to mają rosnące światowe ceny produktów. Nie odniósł się natomiast do roli, jaką wojna rosyjska na Ukrainie odgrywa w napędzaniu niedoborów żywności i inflacji na całym świecie.

Tokajew obwinił swój rząd o to, że nie powstrzymał inflacji i nie zapełnił półek sklepowych podstawowymi towarami, takimi jak cukier. „Rząd chce zatrzymać inflację w starym stylu i tylko sztucznie wydziela dodatkowe środki z budżetu. Innymi słowy, walka toczy się nie z przyczyną wysokich cen, ale z konsekwencjami, w rzeczywistości powinno być na odwrót” – powiedział prezydent. Tokajew skarżył się, że urzędnicy zrzucają odpowiedzialność za kontrolowanie cen żywności na lokalnych funkcjonariuszy, ci z kolei nie mają żadnych nowych  pomysłów. Prezydent Kazachstanu nie zasugerował jednak, jakie te nowe pomysły  powinny wyglądać. 

Kazachstan jest w 90 % uzależniony od importu cukru. Tokajew zauważył, że w kraju działają tylko cztery z siedmiu cukrowni, natomiast wg. urzędników nawet one potrzebują modernizacji. 

Tokajew przyznał, że polityka Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej kierowanej przez Rosję, której członkiem jest Kazachstan, przyczyniła się do problemów związanych z cenami i dostawami żywności. Nie sprecyzował, o jakie decyzje Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej chodzi, ale pomiędzy krajami członkowskimi dochodziło do kłótni w związku z nałożeniem kwot na  zboże i cła na jego eksport do krajów trzecich. Sprzeciwiał się temu  Kazachstan, a Rosja  na to nalegała. 

W marcu Moskwa wprowadziła zakaz eksportu produktów, takich jak zboże i cukier, i rozszerzyła ten zakaz na państwa członkowskie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Wstrzymanie eksportu cukru wywołało niedobory w Kazachstanie.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium