Kazachstan i Uzbekistan a energia odnawialna

09-03-24 Promocja 0 comment

Kluczową rolę w rozwoju energetyki wiatrowej w Azji Środkowej pełnią firmy z Zatoki Perskiej. W tym tygodniu firma ACWA Power z siedzibą w Rijadzie poinformowała o swoich projektach w dwóch krajach regionu na rzecz przygotowania gruntu pod przyszłe duże inwestycje, w dwóch krajach regionu. 5 marca w Uzbekistanie prezydent Szawkat Mirzijojew podpisał dekret w sprawie budowy dwóch elektrowni wiatrowych. Oba projekty będzie realizowała ACWA Power. Jedna elektrownia wiatrowa o mocy 500 MW wraz z powiązanymi liniami energetycznymi zostanie zbudowana w autonomicznym obwodzie Karakałpakstan, w pobliżu odległego zachodniego miasta Kungirot. Kolejna elektrownia o mocy 300 MW ma pojawić się w regionie Buchary. Umowa podpisana w listopadzie przez ACWA Power i rząd Uzbekistanu przewiduje inwestycje o wartości 1,1 miliarda dolarów. ACWA Power zobowiązała się do sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowniach do uzbeckiej sieci krajowej przez okres 25 lat. W listopadzie biuro Mirzijojewa oświadczyło, że ACWA Power realizuje obecnie projekty o łącznej wartości 7,5 miliarda dolarów.

Firma zajmuje się nie tylko energią wiatrową. W marcu 2020 roku podpisała umowę z Uzbekistanem o zainwestowaniu 1,2 miliarda dolarów w rozwój, budowę i eksploatację elektrowni gazowo-turbinowej o mocy 1500 MW w regionie Syr-daria. ACWA Power twierdzi, że korzyść z tej elektrowni będzie polegać na tym, że jej konstrukcja umożliwi produkcję dwukrotnie większej ilości energii z gazu niż w istniejących zakładach wytwarzania energii elektrycznej.

W sąsiednim Kazachstanie prezydent Kasym-Żomart Tokajew spotkał się 7 marca z ministrem energetyki Arabii Saudyjskiej Abdulazizem Al Saudem. Spotkanie zaowocowało porozumieniem w sprawie realizacji projektu budowy 1-gigawatowej elektrowni wiatrowej w południowo-wschodniej części kraju. Prace również wykona ACWA Power.

Wszystko to wiąże się z zobowiązaniem obu krajów do radykalnego zwiększenia ilości energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych. Deklarowanym celem Uzbekistanu jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji energii elektrycznej do 25% do 2030 roku. W 2022 roku było to jedynie 10%. Plan na najbliższą dekadę zakłada budowę elektrowni słonecznych o łącznej mocy 5000 MW i elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 3000 MW. Jeśli chodzi o elektrownie wiatrowe, większość pracy jest wykonywana przez firmę ACWA Power i jej odpowiednika Masdarz siedzibą w Abu Zabi. Program Kazachstanu w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii w perspektywie krótkoterminowej jest skromniejszy niż Uzbekistanu. Zgodnie z obecnymi planami do 2030 roku co najmniej 15% całej wytwarzanej energii elektrycznej musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Natomiast w długoterminowej perspektywie celem jest osiągnięcie co najmniej 50% do 2050 roku.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium