Kazachstan za zgodą Rosji będzie dostarczał ropę do Niemiec

13-01-23 Promocja 0 comment

Kazachstan uzyskał zgodę Rosji na wykorzystanie jej infrastruktury rurociągowej do transportu 300 000 ton ropy do Niemce w pierwszym kwartale 2023 roku. Kaztransoil, państwowa firma eksportująca ropę naftową poinformowała, że surowiec ze złoża Karaczaganak w zachodnim Kazachstanie będzie pompowany rosyjskim rurociągiem Przyjaźń i  przez Białoruś oraz Polskę zostanie dostarczony do Niemiec . W styczniu dostawy wyniosą 20 tysięcy ton.

Kazachski minister energetyki Bolat Akczułakowpowiedział ostatnio dziennikarzom, że Kazachstan planuje w 2023 roku wyeksportować do Niemiec przez Rosję 1,5 miliona ton ropy, ale wielkość ta może wzrosnąć do 7 milionów ton. „Jest wystarczająca przepustowość [w systemie rurociągów]. Najważniejsze, żeby konsumenci [z Niemiec] to wzięli. Nigdy nie mieliśmy z Rosją większych problemów z pompowaniem” – powiedział Akczułakow na początku tego roku.

Ropa, którą Niemcy kupują od Kazachstanu, ma częściowo zrekompensować niedobór dostaw wywołany bojkotem rosyjskich produktów do którego doszło po inwazji Rosji na Ukrainę. Ilość ropy dostarczana przez Kazachstan jest znacznie mniejsza niż 20 milionów ton rocznie, które Rosja sprzedawała Niemcom.

Ograniczenia Unii Europejskiej na dostawy rosyjskiej ropy dotyczą surowca transportowanego drogą morską, ale nie przeszkadzają państwom trzecim w wykorzystywaniu rosyjskiej infrastruktury do wprowadzania swojego towaru na rynek europejski.

Wiele rozmów w zeszłym roku dotyczyło sprawdzania przez Kazachstan szlaków eksportowych całkowicie omijających Rosję. Kluczem do tego był tzw. Korytarz Środkowy, polegający na załadunku ropy na tankowce, które następnie przepływają przez Morze Kaspijskie. Potem ropa jest transportowana lądem przez Azerbejdżan, Gruzję i Turcję. Trasa ta jednak ma nadal ograniczony zakres i jest znacznie droższa niż korzystanie z rurociągów rosyjskich.

W grudniu Kazachstan osiągnął międzyrządowe porozumienie z Rosją ważne do 2034 roku w sprawie zezwolenia na wykorzystywanie terytorium Federacji Rosyjskiej do tranzytu ropy do Chin, a ponieważ Chiny stały się jednym z najważniejszych rosyjskich klientów naftowych, Kazachstan zyskał w ten sposób narzędzie do forsowania własnych umów dotyczących handlu  z Zachodem.  

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium