Kijów oskarża Rosję o ściąganie żołnierzy i sprzętu wojskowego na granicę z Ukrainą

07-07-20 Promocja 0 comment

W pobliżu ukraińskiej granicy Rosja utworzyła trzy grupy wojskowe, które są w stanie przeprowadzać nagłe operacje ofensywne na terytorium Ukrainy, bez dodatkowej mobilizacji. Poinformował o tym 2 lipca Szef Głównego Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Weryfikacji Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Leonid Hołopatiuk.

„Obecnie w pobliżu granicy z Ukrainą utworzono już trzy grupy militarne, które są w stanie przeprowadzać nagłe operacje ofensywne na terytorium Ukrainy przy minimalnych środkach przygotowawczych oraz bez dodatkowej mobilizacji” – powiedział generał.

Dodał, że wzdłuż granicy już zostało rozmieszczonych  28 taktycznych grup batalionowych, oraz, że  kończy się formowanie trzech nowych jednostek – dwóch armii i korpusu, które planują osiągnąć pełną gotowość operacyjną  w latach 2020–2021.

Według generała Hołopatiuka,  w tej chwili wzdłuż granicy z Ukrainą zostało zaobserwowano około 87 tys. rosyjskich żołnierzy, do 1100 czołgów, do 2600 opancerzonych transporterów bojowych, do 1100 systemów artyleryjskich, do 360 wyrzutni rakietowych oraz 18 operacyjno-taktycznych systemów rakietowych, a także 330 samolotów bojowych i 230 śmigłowców.

Źródło: Ukraińska Prawda 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium