Kim jest nowy premier Kazachstanu?

07-02-24 Promocja 0 comment

Olżas Bektenow został nowym premierem Kazachstanu. Odpowiedni dekret podpisał prezydent Kasym-Żomart Tokajew. Kandydaturę Bektenowa, zaproponowaną przez rządzącą partię Amanat, poparli deputowani Mażlis.

Olżas Bektenow ma 43 lata. Jest generałem porucznikiem służby antykorupcyjnej. W 2001 roku ukończył z wyróżnieniem Kazachską Państwową Akademię Prawa, uzyskując tytuł prawnika (obecnie Uniwersytet KAZGUU im. M. S. Narikbajewa). Karierę zawodową rozpoczął jako główny specjalista wydziału w Departamencie Sprawiedliwości w Ałmaty. W latach 2005-2006 pracował w Kancelarii Premiera Kazachstanu, następnie w administracji ówczesnego prezydenta NursułtanaNazarbajewa. Później piastował stanowiska w Ministerstwie Sprawiedliwości, policji finansowej i biurze akima (burmistrza) Astany. W 2016 roku kierował wydziałem Krajowego Biura Antykorupcyjnego (Służba Antykorupcyjna) w Astanie. Od 2018 roku był pierwszym wiceprzewodniczącym Antikoru, a od 2022 roku stał na czele tej instytucji. 3 kwietnia 2023 roku dekretem głowy państwa Olżas Bektenow został mianowany szefem administracji prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa.

Nowy premier Kazachstanu jest żonaty i ma trójkę dzieci. Politolog Danijar Aszimbajewkomentując nominację zauważył, że Bektenow miał  osiągnięcia w  walce z korupcją, zwrocie nielegalnie zdobytego majątku i monitorowaniu wykonywania poleceń prezydenta.

Wcześniej do dymisji podał się rząd  Alichana Smaiłowa, powołanego na stanowisko premiera po styczniowych zamieszkach 2022 roku. Komentując tę ​​decyzję na spotkaniu z przywódcami klubów parlamentarnych, Tokajew dał do zrozumienia, że ​​ w działaniach odchodzącego rządu zabrakło mu inicjatywy i odwagi, zaznaczając jednak, iż „zapewniał on stabilność we wszystkich obszarach.

Źródło: Fergana Agency