Kirgistan: blokada strony internetowej niezależnej redakcji Kloop

15-09-23 Promocja 0 comment

Kilku kirgiskich dostawców Internetu na prośbę Ministerstwa Kultury zablokowało swoim użytkownikom dostęp do strony internetowej redakcji Kloop. Wśród firm, które zablokowały dostęp do serwisu, jest operator komórkowy „O!” i dostawca internetuHomeline. Dziennikarz Mediazony w Biszkeku poinformował o ograniczeniach również ze strony dostawcy MegaCom.

Dziennikarze donoszą, że ​​12 września o godzinie 17:00 Ministerstwo Kultury, nie otrzymawszy informacji o usunięciu materiału ze strony internetowej Kloop, wysłało pisma do operatorów z prośbą o zablokowanie dostępu do portalu. Tego samego dnia redakcja opublikowała oświadczenie, w którym poinformowała, że ​​władze Kirgistanu zażądały od dziennikarzy usunięcia informacji o torturowaniu w areszcie śledczym polityka opozycji Rawszana eenbekowa. Dziennikarze odmówili zastosowania się do żądań resortu i zamierzają kwestionować decyzję o zablokowaniu strony internetowej na wszystkich możliwych szczeblach.

Wieczorem 7 września Ministerstwo Kultury wysłało do redakcji Kloop list, w którym stwierdzono, że wiadomość zatytułowana „Polityk Rawszan eenbekow powiedział, że jest torturowany w Areszcie Śledczym nr 1” zawiera fałszywe informacje”.Jednocześnie w liście nie wskazano, co dokładnie w materiale jest niewiarygodne.Współzałożyciel Kloopa, Bektur Iskender, oświadczył, że redakcja nie usunie materiału i będzie nadal działać za pośrednictwem sieci społecznościowych oraz zapasowej strony internetowej.

To nie pierwszy raz, kiedy urzędnicy próbują powstrzymać niezależna redakcję. Pod koniec sierpnia prokuratura w Biszkeku złożyła wniosek o zamknięcie redakcji w związku z publikacjami dyskredytującymi obecną władzę. W swoim oświadczeniu organ śledczy stwierdził, że działalność medium wykracza poza zakres jego statutu, a także „ma na celu ostrą krytykę polityki obecnego rządu”. Prokuratura dodała, że w listopadzie 2021 roku Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego wszczął postępowanie przygotowawcze przeciwko redakcji Kloop w związku z „publicznym nawoływaniem do przejęcia władzy”.

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium