Kirgistan: „Manas’owi” nie po drodze z alkoholem

17-01-19 Promocja 0 comment

Parlament Kirgistanu zaprezentował opinii publicznej projekt ustawy „O wprowadzeniu zakazu wykorzystywania w nazwach wyrobów alkoholowych imion pozytywnych bohaterów eposu Manas – Manas, Bakaj, Semetej, Kanykej oraz Sejtek”.

Zdaniem kirgiskich władz, obecnie , jak nigdy wcześniej pojawiła się  potrzeba  „poprawy świadomości ludzi, jeżeli idzie o ich stosunek  do  kirgiskiego dziedzictwa  i rzeczy świętych”.

Inicjatorzy ustawy twierdzą, że  pochodzące od imion bohaterów nazwy napojów alkoholowych zamącają w głowach ludziom, którzy na szkodliwy dla zdrowia trunek patrzą przez  pryzmat pozytywnych postaci, mających dla Kirgizów  duże znaczenie. Zdaniem parlamentarzystów , szczególnie szkodliwe może być oddziaływanie takich  napojów wyskokowych czy  wyrobów tytoniowych  na młodzież.

Przypomnijmy, że Manas to epos kirgiski, zawierający 500 tysięcy rymowanych wierszy. Jest swoistą kroniką życia narodu kirgiskiego przekazywaną ustnie z pokolenia na pokolenie. Cykl składa się z trzech części, opowiadających o Manasie, jego synu Semeteju i wnuku Sejteku. Na 49 Sesji Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych rok  1995 został ogłoszony rokiem Manasa. Niektórzy Kirgizi znają cały utwór na pamięć. W 2009 roku epos został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się on także  w Księdze Rekordów Ginnesa jako najdłuższy epos na świecie: 20 razy dłuższy  od  Iliady i Odysei . W 2012 r. w kirgiskich szkołach  zamierzano nawet wprowadzić przedmiot „Manasoznastwo”, ale społeczeństwo tej inicjatywy nie podtrzymało, więc obecnie  epos Manas jest nauczany  w ramach przedmiotu „Literatura”.

Źródła: kenesh.kg, 24.kg sputnik.kg