Kirgistan pozbył się niezależnego dziennikarza

26-11-22 Promocja 0 comment

Kirgiscy funkcjonariusze siłą wysłali dziennikarza Bolota Temirowa do Rosji. Powołując się na Zamira Żooszewa, jego pełnomocnika, media donoszą, że wieczorem 23 listopada Temirowa wsadzono do samolotu do Moskwy. Wcześniej tego samego dnia pojawiło się nagranie z lotniska Manas, na którym kilka osób w cywilnych ubraniach wpycha Temirowa do windy znajdującej się na terenie portu lotniczego. Jak podaje Kaktus Media, Temirow w towarzystwie funkcjonariusza odleciał do Moskwy o godzinie 20:00.

Jednocześnie Baatyr Bołotbekow, drugi adwokat Temirowa, twierdzi, że nie wie, na podstawie jakiego dokumentu jego klient wyjechał z kraju, ponieważ jego paszport obywatela Kirgistanu został unieważniony, a rosyjski dokument podróży, zdaniem prawnika, znajduje się w posiadaniu bliskich dziennikarza.

23 listopada sąd miejski w Biszkeku orzekł o wydaleniu Temirowa z Kirgistanu pod zarzutem sfałszowania wojskowego dokumentu tożsamości i produkcji narkotyków bez zamiaru sprzedaży. Wyjaśniono, że procedurą wydalenia zajmą się pracownicy MSW i Straży Granicznej. Dziennikarz został zatrzymany na sali sądowej, wsadzony do samochodu i wywieziony w nieznanym kierunku.

28 września Swierdłowski Sąd Rejonowy w Biszkeku uniewinnił Temirowa od zarzutów produkcji narkotyków, nielegalnego przekraczania granicy, natomiast uznał go  winnym sfałszowania wojskowej legitymacji. Ten sam sąd stwierdził, że przestępstwo to uległo przedawnieniu, więc dziennikarza zwolniono od kary.

Bolot Temirov jest znanym w Kirgistanie dziennikarzem śledczym. W styczniu 2022 roku został oskarżony w sprawie o produkcję narkotyków. Problem w tym, że zatrzymano go dzień po opublikowaniu wyników śledztwa w sprawie korupcji krewnych szefa Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kamczybeka Taszijewa.

Prowadząca śledztwo w sprawie Temirowa, policja w Biszkeku oskarżała go o fałszowanie dokumentów i nielegalne przekraczanie granicy kirgiskiej. Według śledczych, w 2008 roku dziennikarz w sposób nielegalny uzyskał paszport obywatela Kirgistanu przedstawiając fałszywą legitymację wojskową. Stróże prawa twierdzili również, że w 1996 roku Temirow, po ukończeniu 16 lat, otrzymał obywatelstwo rosyjskie. 17 maja śledczy unieważnił kirgiski paszport Temirowa, powołując się na przepis, zgodnie z którym dokument ten zostaje unieważniony na podstawie decyzji MSW. Dziennikarz odwołał się od tej decyzji, ale bezskutecznie.

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium