Kirgistan rozważa wydobycie uranu

01-03-24 Promocja 0 comment

Ministerstwo Zasobów Naturalnych, Ekologii i Dozoru Technicznego Kirgistanu poddało pod dyskusję publiczną projekt ustawy o zniesieniu zakazu poszukiwania  i zagospodarowania złóż uranu i toru. Zakaz wprowadzono w grudniu 2019 roku. Państwowa Agencja Ochrony Środowiska i Leśnictwa, która przygotowała projekt ustawy o jego uchyleniu, zauważyła, że ​​zakaz pogłębił negatywne skutki zjawisk kryzysowych o charakterze międzynarodowym i krajowym dla gospodarki i rozwoju kraju. „ Ustawodawca w momencie opracowywania i uchwalania ustawy nie mógł przewidzieć wystąpienia negatywnych skutków gospodarczych pandemii Covid-19, a także wprowadzenia zakrojonych na szeroką skalę sankcji finansowych wobec Federacji Rosyjskiej, jednego z największych partnerów handlowych Kirgistanu” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Zdaniem autorów projektu, w obliczu dotkliwych konsekwencji gospodarczych wydarzeń z lat 2020–2023 gospodarka kirgiska pilnie potrzebuje dodatkowych  dochodów.  Wydobycie i eksport uranu i toru może stać się ważnym źródłem, pod warunkiem ścisłego przestrzegania przepisów i norm środowiskowych. Aby zminimalizować szkody wydobycia uranu i toru dla środowiska i zdrowia publicznego, władze wprowadzą: rygorystyczne przepisy i normy środowiskowe dla podmiotów wydobywających uran i tor; regularne monitorowanie wpływu działalności wydobywczej uranu i toru na środowisko i zdrowie publiczne; szkolenia dla pracowników przemysłu i obywateli w celu zwiększenia świadomości w zakresie środków bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Zamieszczenie projektu ustawy na portalu poświęconym dyskusji publicznej poprzedził wywiad z prezydentem kraju Sadyrem Żaparowem dla agencji Kabar, w którym nawoływał on, aby nie bać się uranu. Według prezydenta złoże tytanomagnetytu Kyzył-Ompol można porównać pod względem oczekiwanej rentowności z największym kirgiskim złożem złota Kumtor. Jednocześnie należy , zadaniem prezydenta, zachować ostrożność i powstrzymać się od stwierdzeń, że kirgiski uran jest całkowicie nieszkodliwy.

Źródło: Fergana Agency

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium