Kirgistan: skandal korupcyjny wokół COVID-19

16-01-21 Promocja 0 comment

Wicepremier Elwira Surabaldijewa poinformowała, że ​​międzyresortowa Komisja ds. Badania Dystrybucji Pomocy Humanitarnej w Kirgistanie zakończyła swoje prace. W ich trakcie ustalono, że rzeczywista liczba zgonów z powodu koronawirusa w Kirgistanie jest znacznie większa, niż to przedstawiano w oficjalnych statystykach Ministerstwa Zdrowia. Różnica w liczbie zgonów wynosi kilka tysięcy. Surabaldijewa także twierdzi, że doszło do zdefraudowania pomocy humanitarnej otrzymanej przez Kirgistan.

Według oficjalnych statystyk podczas pandemii w Kirgistanie odnotowano 1381 zgonów z powodu COVID-19. Dokładna liczba zmarłych pracowników medycznych nie jest znana. W październiku 2020 roku Ministerstwa Zdrowia oświadczyło, że w kraju zmarło ich 84. Jednak dziennikarze i użytkownicy mediów społecznościowych donoszą o większej liczbie pracowników służby zdrowia zmarłych na zapalenie płuc lubkoronawirusa. W styczniu 2021 roku odnotowano, że w trakcie trwania pandemii u 4150 pracowników medycznychzdiagnozowano koronawirusa, z czego 4046 wyzdrowiało.

W Kirgistanie w przypadku śmierci lekarza z powodu COVID-19 rodzinie przysługuje odszkodowanie w wysokości prawie 3 milionów somów (około 27 000 euro). W przypadku zarażenia – 75 tysięcy somów. Chociaż do 1 stycznia 2021 roku zarażonym lekarzom wypłacono po 200 tysięcy somów, to w trakcie trwania pandemii tylko 608 lekarzy chorych na koronawirusa oraz rodziny 30 zmarłych pracowników służby zdrowia otrzymało odszkodowanie. Lekarze wielokrotnie podkreślali, że procedura otrzymania odszkodowania jest bardzo skomplikowana. Trudno bowiem udowodnić, że do zarażenia koronawirusem doszło właśnie w pracy. Jeżeli lekarz nie udowodni, że zaraził się w pracy, nie ma prawa do odszkodowania.

W najbliższym czasie ma się odbyć konferencja prasowa, na której zostaną przedstawione wyniki prac komisji ds. badania dystrybucji pomocy humanitarnej.

Źródło: Kloop

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium