Kirgistan zamyka kirgiską redakcję Radia Wolna Europa

29-04-23 Promocja 0 comment

Sąd w Kirgistanie utrzymał w mocy rządowy nakaz zamknięcia lokalnego oddziału finansowanego przez rząd USA Radia Wolna Europa, zadając kolejny cios niezależnym mediom w kraju. 27 kwietnia sąd orzekł, że Radio Azattyk naruszyło prawo relacjonując konflikt graniczny między Kirgistanem a Tadżykistanem, do którego doszło w zeszłym roku. Rząd twierdził, że reportaż wideo wyprodukowany przez Azattyk „promował konflikty, przemoc i nietolerancję etniczną”. Urzędnicy zakwestionowali fragment, w którym cytowano tadżyckie stwierdzenia, że Kirgistan podżegał do działań wojennych. Marie Struthers, dyrektorka Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Środkową, nazwała działania sądu „poważnym ciosem w wolność słowa”. Jej zdaniem władze Kirgistanu szukają jakiegokolwiek pretekstu, by uciszyć głos niezależnych mediów.  Adwokat reprezentujący Radio Azattyk, Timur Sułtanow, powiedział, że decyzja sądu odzwierciedla stan wolności słowa w Kirgistanie. Adwokat oświadczył również, że wraz ze swoim klientem planuje złożenie odwołania.

Pod koniec października Ministerstwo Kultury zarządziło dwumiesięczną blokadę strony internetowej Radia Azattykoraz konta bankowego za rzekome rozpowszechnianie fałszywych informacji o przemocy na granicy kirgisko-tadżyckiej. Przez ten czas strona internetowa radia była niedostępna. W styczniu rząd nakazał zamknięcie Radia Azattyk i złożył pozew o uzyskanie sankcji sądowej na te działania. Sukces tego przedsięwzięcia można częściowo przypisać mocno krytykowanej ustawie o ochronie przed fałszywymi informacjami, przyjętej w sierpniu 2021 roku. Nieprecyzyjne zapisy tej ustawy pozwoliły w efekcie na zablokowanie dostępu do strony internetowej Radia Azattyk ponieważ za jego pośrednictwem została przekazana nieprawdziwa informacja, w tym przypadku twierdzenie strony tadżyckiej.  

Pomimo lobbowania ze strony amerykańskich prawodawców, władze Kirgistanu kontynuowały kampanię przeciwko Radiu Azattyk, którego liczne materiały śledcze dotyczące korupcji wśród urzędników sprawiły, że stało się ono głównym celem represji. W styczniu senatorowie Bob Menendez i Jim Risch zaapelowali do prezydenta SadyraŻaparowa, by powstrzymał rząd od działań narażających międzynarodową reputację Kirgistanu jako latarni wolności słowa w Azji Środkowej. Kancelaria Żaparowa odrzuciławówczas te oskarżenia i stwierdziła, że sądy  stoją na straży prawa.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium