Kirgistan: zatrzymania działaczy

25-10-22 Promocja 0 comment

16 członków Komitetu Ochrony Zbiornika Wody Kempir-Abad, sprzeciwiających się przekazaniu zbiornika Uzbekistanowi, zostało zatrzymanych w Biszkeku. Dziennikarze podają, że do aresztu trafili byli posłowie  Rawszan Żeenbekow i Asija Sasykbajewa, obrończyni praw człowieka Rita Karasartowa, bloger Ali Szabdan, były ambasador Kirgistanu w Malezji Azimbek Beknazarow oraz aktywiści Taalaj Mademinow i Ulugbek Mamatajew. Na komendę policyjną trafili również – była sędzia Sądu Najwyższego Klara Sooronkułowa, były szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Keneszbek Duiszebajew, aktywiści Perizat Suranowa i Żenisz Moldokmatow, a także dziennikarz Aidanbek Akmatow.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że przeciwko zatrzymanym wszczęto sprawę karną z artykułu o przygotowaniu masowych zamieszek. Sprawę prowadzi 36 śledczych z naryńskiego i czujskiego regionu, wydziału policji w Biszkeku oraz Głównego Departamentu Śledczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. 

23 października policjanci z Biszkeku przeszukali domy członków Komitetu Ochrony Zbiornika Kempir-Abad. Prawniczka Czinara Dżakupbekowa powiedziała agencji prasowej 24.kg, że policja przeszukała dom byłej sędzi Sądu Najwyższego Klary Sooronkulowej bez nakazu sądowego, przedstawiając jedynie decyzję szefa zespołu śledczego. „W dokumencie wskazano, że zostało wszczęte postępowanie karne w sprawie przygotowywania się do popełnienia przestępstwa – organizowanie masowych zamieszek, którym towarzyszyć będą pogromy, podpalenia, niszczenie mienia, użycie broni palnej, materiałów wybuchowych lub urządzeń wybuchowych. Nikt nie przedstawił innych dokumentów” – oświadczyła prawniczka. 

22 października okazało się, że opozycjoniści i działacze niezależni  utworzyli komitet ochrony zbiornika Kempir-Abad. Stowarzyszenie powstało podczas kurułtaju w mieście Uzgen, na którym mieszkańcy i lokalni politycy sprzeciwiali się przekazaniu zbiornika  Uzbekistanowi. 10 października władze Kirgistanu podjęły decyzję o przekazaniu Uzbekistanowi zbiornika Kempir-Abad, który się znajduje w obwodzie oszskim w ramach porozumienia o delimitacji granicy. Przewodniczący Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kamczybek Taszijew poinformował, że w wyniku porozumienia Uzbekistan otrzymał 4485 ha, a Kirgistan 19 699 ha ziemi. Według szefa Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego sporne wsie trafiły do ​​Kirgistanu, a zbiornik Kempir-Abad do Uzbekistanu. Zbiornik Kempir-Abad został zbudowany w 1983 roku na terenie ówczesnej Republiki Kirgiskiej. Od tego czasu toczą się spory o jego przynależność terytorialną. Uzbekistan nazywa zbiornik Andiżan, w nim bierze początek Kanał Fergański. 

Źródło: Mediazona CA 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium