Komisja Europejska pozywa Czechy do trybunału Unii Europejskiej w sprawie kwot uchodźców

08-01-18 Promocja 0 comment

04.01.2018

Komisja Europejska złożyła pozew przeciwko Republice Czeskiej, Polsce i Węgrom w Trybunale Sprawiedliwości UE w sprawie odrzucenia przez te kraje programu relokacji imigrantów. KE zapowiadała ten ruch już w grudniu ubiegłego roku. Rzecznik unijnego trybunału  oświadczył, że pierwsze posiedzenie  odbędzie się  nie wcześniej niż w listopadzie bądź grudniu 2018. Uczestniczyć w nim mogą nie tylko kraje oskarżone i KE, ale też inne państwa członkowskie UE, zainteresowane  tą sprawą. Cały proces może trwać nawet 18 miesięcy” – oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej.

Głównym zarzutem wobec trzech krajów środkowoeuropejskich jest niestosowanie się do obowiązków płynących z programu jednorazowej relokacji osób ubiegających się o azyl w ramach UE i  to pomimo, że Trybunał na początku września 2017 potwierdził jego prawomocność.

Kraje środkowoeuropejskie odrzuciły ten program, gdyż został  on przyjęty w zasadzie wbrew ich woli. Słowacja i Węgry oprotestowała tę  decyzję w Trybunale Europejskim ale ich skarga nie została uwzględniona. Praga, Warszawa i Budapeszt zwracają uwagę na nieskuteczność całego mechanizmu. Kraje V4 jednocześnie podkreślają, że  podczas trwania kryzysu emigracyjnego to właśnie one wykazują solidarność, aczkolwiek nie w sposób, który ustaliła sobie Europa. Chodzi tu o pieniądze przeznaczane na ochronę granic zewnętrznych czy wspieranie libijskiej straży granicznej i pomoc na miejscu.

Nowy czeski premier, Andrej Babiš chce negocjować z KE wycofanie pozwu w sprawie kwot.

Jak twierdzi czeski premier, Czechy zrobią wszystko, by pozew nie wpłynął na  funkcjonowanie kraju. Zamierza on na ten temat rozmawiać z przewodniczącym Komisji Jeanem-Claudem Junckerem podczas kolacji w Brukseli w dniu 29 stycznia 2018. Babiš przypomniał, że podobny pogląd na wspomniany program relokacji uchodźców ma przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i obiecał że będzie propagował stanowisko Grupy  Wyszehradzkiej także wśród krajów członkowskich UE.

W ramach programu jednorazowego mechanizmu relokacji osób ubiegających się o azyl, we Włoszech, Grecji i innych państwach UE znalazło się  ponad 32 tys. imigrantów. Czechy przyjęły 12 osób z całkowitej kwoty 2691. Polska i Węgry nie zgodziły się na rozlokowanie na ich terytorium żadnych imigrantów, a Słowacy  przyjęli  16 uchodźców.

Źródło: Ceskatelevize.cz

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium