Komisja Wenecka wzywa Gruzję do odrzucenia ustawy o deoligarchizacji

14-06-23 Promocja 0 comment

12 czerwca Komisja Wenecka Rady Europy wydała ostateczną opinię, wzywającą gruzińskie władze do odrzucenia projektu ustawy o deoligarchizacji, który został wcześniej zmieniony.

Latem 2022 roku Komisja Europejska zaleciła Gruzji „przeprowadzenie deoligarchizacji, przezwyciężenie nadmiernych wpływów interesów osobistych na życie gospodarcze, polityczne i publiczne” w celu uzyskania statusu kandydata do UE. Gruzińskie władze odpowiedziały projektem ustawy o deoligarchizacji. Komisja Wenecka uważa jednak, że nowa wersja projektu ustawy nie może być postrzegana jako „demokratyczna lub skuteczna” odpowiedź na żądanie Komisji Europejskiej, ponieważ może stać się narzędziem wywierania wpływu na przeciwników rządu.

Eksperci Komisji Weneckiej uważają, że potrzebne są reformy systemowe, w tym stworzenie i wdrożenie skutecznej konkurencji politycznej, wzmocnienie walki z korupcją na najwyższym szczeblu, zwiększenie pluralizmu mediów i przejrzystości własności mediów.

Rządząca partia Gruzińskie Marzenie ogłosiła, że nie zamierza zaakceptować zaleceń Komisji Weneckiej w sprawie ustawy deoligarchizacyjnej.

12 czerwca lider rządzącej większościowej parlamentarnej, Mamuka Mdinaradze, ogłosił,że Gruzińskie Marzenie będzie czekać na decyzję Komisji Weneckiej w sprawie ustawy –, rząd oczekuje, że propozycje w sprawie deoligarchizacji zostaną przyjęte. W przeciwnym razie druga wersja ustawy o deoligarchizacji, którą rządząca większość wysłała do Komisji, wejdzie w życie z dniem 1 marca 2024 roku.

Źródło: ekhokavkaza.com, sova.news

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium