Koronawirus: aktualna sytuacja na Kaukazie Południowym

16-04-20 Promocja 0 comment

GRUZJA

W Gruzji potwierdzono 306 przypadków zarażenia koronawirusem. 3 osoby zmarły, 69 wyzdrowiało.

14 kwietnia premier Gruzji Giorgi Gacharia poinformował, że rząd zwróci się do prezydent Zurabiszwili z wnioskiem o przedłużenie obowiązującego w kraju stanu wyjątkowego do 10 maja br.

Od 15 kwietnia na okres 10 dni wprowadzona została blokada czterech miast: Tbilisi, Rustawi, Kutaisi i Batumi. Do miast tych będą mogli wjeżdżać wyłącznie ich mieszkańcy, a wyjeżdżać z nich – obywatele zameldowani w innych częściach kraju. Ponadto władze ogłosiły ścisłą kwarantannę w miejscowości Lentechi oraz w czterech jednostkach administracyjnych gminy Kobuleti – w Gwara, Muchaestate, Legwa i Tskawroka. Jak poinformowano, we wsi Gwara wykryto 18 przypadków zachorowań na koronawirusa. Wcześniej ścisła kwarantanna została ogłoszona w gminach Bolnisi i Marneuli. Regiony objęte kwarantanną pozostają w izolacji, wjazd do nich i wyjazd z nich jest zakazany.

W międzyczasie partia Girczi oświadczyła, że zamierza odwołać się do Trybunału Konstytucyjnego i zakwestionować ograniczenia związane z ogłoszeniem stanu wyjątkowego, takie jak wprowadzenie godziny policyjnej oraz zakaz gromadzenia się w miejscach publicznych więcej niż trzech osób. Przedstawiciele partii uważają, że decyzje podejmowane przez rząd to „przedwyborczy show”.

W Gruzji nadal trwa spór o to, czy na czas trwania stanu wyjątkowego kościoły powinny pozostawać zamknięte. Patriarchat Gruzji potwierdza, że kościół nie zrezygnuje z odprawiania mszy, w szczególności podczas świąt Wielkiej Nocy. Politycy partii rządzącej namawiają natomiast społeczeństwo do pozostania w domu i oglądania transmisji online. Duże oburzenie części obywateli wywołały obchody Niedzieli Palmowej. 12 kwietnia w całym kraju do kościołów przybywały liczne grupy wiernych łamiąc zasady dotyczące zachowania minimalnej bezpiecznej odległości oraz naruszając zakaz gromadzenia się powyżej 3 osób. W Internecie pojawiła się petycja z żądaniem, aby od wszystkich obywateli i instytucji w jednakowym stopniu egzekwować przestrzeganie zasad stanu wyjątkowego. W chwili obecnej premier Giorgi Gacharia oświadczył, że kościoły pozostaną otwarte, ale dodał, iż osobiście wierzy w mądrość obywateli i podkreślił, że ludzie powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za własne zdrowie nie czekając na decyzje Patriarchatu i władz. Rząd rozważa natomiast zamknięcie cmentarzy.

Tymczasem minister zdrowia Ekaterine Tikaradze ostrzegła, że w Gruzji jest tylko 256 specjalistów chorób zakaźnych, którzy będą w stanie obsłużyć maksymalnie 853 pacjentów dziennie. Tikaradze podkreśliła , że choć w Gruzji jest obecnie ponad 1700 respiratorów, to 488 specjalistów w dziedzinie intensywnej terapii jest w stanie obsłużyć nie więcej niż 1200 pacjentów dziennie.

ARMENIA

W Armenii potwierdzono 1111 przypadków zarażenia koronawirusem. 17 osób zmarło, 297 wyzdrowiało.

Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował, że rząd przedłuży okres trwania stanu wyjątkowego o kolejne 30 dni. Stan wyjątkowy został wprowadzony w kraju 16 marca i miał pierwotnie potrwać do 13 kwietnia.

Rząd Armenii zatwierdził kolejne pakiety pomocowe. Państwo pokryje 50% wysokości opłat obywatelom, których rachunek za gaz nie przekroczył 10 000 AMD (20 USD), a rachunek za energię elektryczną 5 000 AMD (10 USD). Dopłatę w wysokości 30% otrzymają obywatele, których rachunki za gaz wynosiły 10001-30000 AMD (20-61 USD), a rachunki za energię elektryczną – 5001-10000 AMD (10-20 USD).

Zgodnie z nowymi poprawkami przyjętymi przez parlament Armenii, ośrodki medyczne nieposiadające licencji na świadczenie niektórych usług medycznych (np. nieposiadające odrębnego oddziału chorób zakaźnych) będą mogły świadczyć usługi pacjentom zarażonym koronawirusem. Zmiany przewidują również włączenie po specjalnym szkoleniu do pomocy przy opiece medycznej nad chorymi, studentów medycyny kończących praktyki przeddyplomowe.

Departament medyczny Sił Zbrojnych Armenii ogłosił, że armia nie będzie ujawniać informacji o liczbie zarażonych żołnierzy ani o liczbie tych, którzy znajdują się w samoizolacji. Według departamentu, na chwilę obecną nikt spośród chorych nie ma zapalenia płuc i nie znajduje się w stanie krytycznym.

AZERBEJDŻAN

W Azerbejdżanie potwierdzono 1253 przypadki zarażenia koronawirusem. 13 osób zmarło, 404 osoby wyzdrowiały.

Kolejnych sześciu działaczy opozycyjnych zostało aresztowanych w Azerbejdżanie pod zarzutem naruszenia zasad kwarantanny. Społeczność międzynarodowa zarzuca władzom wykorzystywanie pandemii do walki z opozycją.

Premier Azerbejdżanu Ali Asadow podpisał dekret o wprowadzeniu dotacji na energię elektryczną. Opłata za miesięczne zużycie energii elektrycznej do 400 kWh będzie teraz naliczana według obniżonej stawki 0,07 AZN (0,04 USD) za kWh (wcześniej była to taryfa za zużycie do 100 kWh). Zużycie energii elektrycznej powyżej tej wartości będzie kosztować 0,11 AZN (0,07 USD) za kWh.

Ali Asadow podpisał również dekret w sprawie pokrycia kosztów czesnego w 2020 roku studentom szkół wyższych znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Na wsparcie finansowe będą mogli liczyć studenci, którzy otrzymują pomoc socjalną lub w przypadkach, gdy oboje rodzice studenta są niepełnosprawni, bezrobotni, są emerytami bądź otrzymują pomoc socjalną. Studenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którzy studiują za granicą, otrzymają dotację w wysokości 50% czesnego.

Źródło: newsgeorgia.ge, oc-media.org, ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium