Koronawirus: aktualna sytuacja na Kaukazie Południowym

21-04-20 Promocja 0 comment

GRUZJA

W Gruzji potwierdzono 399 przypadków zarażenia koronawirusem. 4 osoby zmarły, 93 wyzdrowiały.

W nocy z sobotę na niedzielę Patriarcha-Katolikos Gruzji Ilia II odprawił wielkanocne nabożeństwo w katedrze Świętej Trójcy w Tbilisi. Co roku z okazji świąt w katedrze gromadzą się tysiące wiernych, jednak ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku we mszy uczestniczyło około trzystu osób. Aby nie naruszyć godziny policyjnej, wierni musieli przyjść do kościoła przed godz. 21:00 i pozostać w nim do godz. 6:00 rano.

Jak poinformowali przedstawiciele gruzińskiego MSW, przez całą noc policja pilnowała przestrzegania zasad stanu wyjątkowego we wszystkich kościołach na terenie całego kraju. Według informacji MSW, w kościołach zebrały się jedynie niewielkie grupy wiernych. Niektóre kościoły zdecydowały się przeprowadzić nocne nabożeństwo bez udziału wiernych albo przełożyć je na niedzielne popołudnie.

Wbrew oficjalnemu stanowisku Patriarchatu jeszcze w ubiegłym tygodniu zwierzchnicy kilku gruzińskich kościołów wezwali społeczeństwo do rezygnacji z udziału w nabożeństwie wielkanocnym. 13 przedstawicieli duchowieństwa i 16 teologów wydało wspólne oświadczenie, w którym zapewnili, że rezygnacja z uczestnictwa we mszy z powodu pandemii nie jest grzechem.

W poniedziałek były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zwrócił się do gruzińskiego rządu z prośbą o zawieszenie do jesieni toczących się przeciwko niemu spraw karnych i przyznanie mu tymczasowego statusu oficjalnego przedstawiciela kraju „wyłącznie w kwestii przyciągania pomocy zagranicznej”. W zamian Saakaszwili obiecał zorganizować dla Gruzji wsparcie w wysokości 5,5 mld USD na likwidację szkód wyrządzonych gospodarce przez wybuch pandemii COVID-19. Na razie nie ma komentarza gruzińskiego rządu w tej sprawie. Wcześniejszą propozycję Saakaszwilego dotyczącą sprowadzenia za darmo do kraju kilku tysięcy przebywających za granicą Gruzinów premier Giorgi Gacharia nazwał zwykłym populizmem.

ARMENIA

W Armenii potwierdzono 1339 przypadków zarażenia koronawirusem. 22 osoby zmarły, 580 wyzdrowiało.

Władze Armenii zapowiedziały nowy pakiet pomocowy dla studentów. Rząd zamierza opłacić w całości czesne studentom ostatniego roku oraz 75% czesnego studentom, mającym dobre wyniki w nauce. W 2020 roku państwo spłaci również odsetki bieżących i nowych kredytów zaciągniętych przez takich studentów; kredyty pozostałych studentów będą częściowo dofinansowywane.

W kraju doszło do skandalu z udziałem premiera Nikola Paszyniana. Telewizja publiczna przez 15 minut transmitowała ujęcia pokazujące jak premier ćwiczy przed wystąpieniem na żywo. W nadawanym materiale było widać, jak Paszynian pokasłuje, ćwiczy głos, pije leki i rozmawia z członkami ekipy telewizyjnej. Internauci przerobili nagranie i przy każdym kaszlnięciu Paszyniana wkleili koronawirusa, aby pokazać, że premier rozprzestrzenia infekcję. Rzeczniczka prasowa Paszyniana oskarżyła ekipę telewizyjną o to, że nie poinformowała premiera o rozpoczęciu transmisji. Pracownicy telewizji uważają jednak, iż powinni byli to zrobić współpracownicy premiera, do których zadań zawsze to należało.

AZERBEJDŻAN

W Azerbejdżanie potwierdzono 1398 przypadków zarażenia koronawirusem. 19 osób zmarło, 712 wyzdrowiało.

Władze Azerbejdżanu ogłosiły, że kwarantanna zostanie przedłużona do 4 maja.

Prezydent Ilham Alijew poinformował, że przez dwa miesiące rząd będzie wypłacał specjalne zasiłki socjalne w wysokości 190 AZN (110 USD) miesięcznie 600 000 osobom.   Alijew ogłosił również, iż rząd zapewni pracę 90 000 bezrobotnych.

Źródło: newsgeorgia.ge, oc-media.org, vestikavkaza.ru

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium