Kosowo: Parlament przyjął ustawy o stworzeniu armii

18-12-18 Promocja 0 comment

W piątek, parlament przyjął  w drugim czytaniu trzy projekty ustaw dotyczące stworzenia armii zawodowej. Ustawy dotyczą Sił Bezpieczeństwa Kosowa (KSF), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i służby wojskowej w KSF.  Za ustawami o poszerzeniu kompetencji KSF i ich przekształceniu w armię zawodową zagłosowało 106 deputowanych, 120-o osobowego parlamentu . „Od tej chwili  mamy armię”, powiedział przewodniczący parlamentu Kadri Veseli po zakończonym głosowaniu, na którym byli obecni prezydent Kosowa Hashim Thaci i generałowie KSF.

Deputowani z ugrupowania „Srpska Lista” zbojkotowali posiedzenie. Później, na konferencji prasowej  oświadczyli , że nowa armia kosowska nie będzie miała  żadnych praw  w serbskim północnym Kosowie i że zaskarżą przyjęte ustawy   w Trybunale Konstytucyjnym. „Taką decyzja strzelono w stan pokoju”, stwierdził  lider partii „Srpska Lista”, Goran Rakić. Natychmiast zareagował także  Belgrad. Prezydent Serbii Aleksandar Vucić nazwał przyszłą armie Kosowa „nielegalną”. „Ten krok zagraża pokojowi i bezpieczeństwu w regionie”, powiedział Vucić. Serbia złożyła wniosek o zwołanie posiedzenia   Rady Bezpieczeństwa ONZ  w tej sprawie  i  oskarżyła zachodnie państwa o pomaganie  kosowskim Albańczykom  w tworzeniu własnej armii.  Podobnie wypowiedział się, członek Prezydium Bośni i Hercegowiny, Milorad Dodik, który oznajmił, że: „ To nie jest  dobra wiadomość ani dla Bośni, ani dla Republiki Serbskiej”.

Z drugiej strony, premier Kosowa, Ramush Haradinaj oznajmił, że wspiera współpracę między armiami regionu, włącznie z siłami wojskowymi Serbii. Natomiast ambasador Stanów Zjednoczonych Phillip S. Kosnett zwrócił uwagę władzom republiki na konieczność współpracy z mniejszościami etnicznymi i koordynację swoich działań z NATO.

KSF zostały stworzone w 2009 r. Obecnie, ich personel składa się z około 2200 osób. Dotychczas, KSF wykonywały niewojenne zadania, takie  jak  dostarczanie pomocy humanitarnej czy akcje ratunkowe.

NATO i UE ostrzegały wcześniej władze Kosowa przed tym posunięciem , podkreślając , że jest ono ryzykowne i „nie w porę”.

Źródło: BalkanInsight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium