Kraje bałtyckie zdecydowanie przeciwne wycofaniu wojsk USA z Europy

23-07-20 Promocja 0 comment

Litwa, Łotwa i Estonia wspólnie sprzeciwiły się proponowanemu wycofaniu amerykańskich wojsk z Europy. Po spotkaniu w Tallinie z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Masem w poniedziałek, 20 lipca, ministrowie spraw zagranicznych trzech państw stwierdzili, że większa obecność USA w Europie przyniesie lepszy efekt jeżeli idzie o powstrzymywanie Rosji.

W ten sposób dyplomaci zareagowali na zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa zmniejszeniaamerykańskiego kontyngentu wojskowego w Niemczech o prawie 10 tys. żołnierzy.

Litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius stwierdził po spotkaniu, że kraje bałtyckie liczą na pomoc sojuszników i większą obecność amerykańskich żołnierzy – ale nie kosztem Niemiec. Podobne oświadczenia złożyli szefowie MSZ Łotwy oraz Estonii, Edgar Rinkevics i Urmas Reinsalu.

„Współpraca transatlantycka jest niezastąpiona. Czasami pojawiają się trudności, ale musimy je pokonać – kiedy jesteśmy podzieleni, jesteśmy słabsi” – powiedział litewski minister na konferencji prasowej po spotkaniu szefów departamentów dyplomatycznych krajów bałtyckich i Niemiec w Tallinnie. Według niego ważna jest nie tylko obecność wojskowa USA w regionie, ale także współpraca w ramach programów Unii Europejskiej. „Uważamy, że powinniśmy zaangażować Stany Zjednoczone w sprawy europejskiego bezpieczeństwa  we wszystkich aspektach, łącznie z obecnością wojskową. Musimy także zaangażować USA w unijny program współpracy, np. PESCO, stwierdził Linkevičius.

Dodał, że nowy „normalny” porządek, jaki proponuje Rosja, jest nie do przyjęcia, także dlatego, że narusza  prawo międzynarodowe. Minister podkreślił, iż sądząc po retoryce Rosji nic nie wskazuje na to, żeby jej  polityka miała ulec zmianie.

Donald Trump uzasadniał wycofanie wojsk z Niemiec m.in. niewystarczającymi wydatkami obronnymi Berlina.Amerykański prezydent zamierza wycofać część kontyngentu stacjonującego w Niemczech do Stanów Zjednoczonych, a część rozmieścić w innych krajach w europejskich, w tym w Polsce.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, EestiRahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium