Lewan Berdzeniszwili opuścił Republikańską Partię Gruzji

10-06-21 Promocja 0 comment

Lewan Berdzeniszwili, były sowecki dysydent i jeden z założycieli Republikańskiej Partii Gruzji, opuścił szeregi tego ugrupowania. Swoją decyzję polityk wytłumaczył brakiem zgody na przystąpienie Republikanów do nowej frakcji opozycyjnej w parlamencie, Grupy Reform Charlesa Michela.

„Potwierdzam, że wystąpiłem z partii. Uważam, że frakcja powstająca w parlamencie, której powinna przewodzić Hatuna Samnidze, jest złym wyborem dla Partii Republikańskiej. Ale skończyło się na tym, że byliśmy w mniejszości i partia zdecydowała inaczej. Nie sądzę, by jakikolwiek członek tej frakcji był godny tego, aby Republikanie z nim współpracowali” – powiedział Berdzeniszwili.

Wcześniej swoją decyzję o odejściu z Partii Republikańskiej ogłosiła Tamar Kordzaia. Krok ten również wyjaśniła powstaniem Grupy Reform Charlesa Michela .

Nowa frakcja opozycyjna pod nazwą Grupa Reform Charlesa Michela została utworzona na początku czerwca. W skład siedmioosobowej grupy weszli: Hatuna Samnidze, Giorgi Waszadze, Paata Mandżgaladze, Tariel Nakaidze, Teona Akubardia, Zurab Dżaparidze i Grigol Waszadze. Na czele frakcji stanęła Hatuna Samnidze, a jej zastępcą jest Paata Mandżgaladze.

Według deputowanych, zjednoczyli się oni wokół dokumentu przygotowanego przez przewodniczącego Unii Europejskiej Charlesa Michela. W trakcie jego wizyty  władze Gruzji i główna część opozycji zawarli porozumienie o wyjściu z kryzysu politycznego i przeprowadzeniu reform. Pod dokumentem podpisali się wszyscy członkowie nowo powstałej frakcji. Jednak, jak wyjaśniła Samnidze, realizacja postanowień umowy nie jest ich jedynym celem.

„ (…) zarejestrowaliśmy w parlamencie pierwszą grupę, frakcję składającą się z deputowanych niezależnych i deputowanych innych ugrupowań. Głównym celem naszej  pracy będzie realizacja porozumienia Charlesa Michela, które każdy z nas podpisał i za które wzięliśmy na siebie odpowiedzialność. Ale oczywiście nie tylko to jest naszym celem. W skład naszej frakcji wchodzą trzy partie polityczne: Strategia Agmaszenebeli, Girczi – Więcej Wolności, Partia Republikańska, a także posłowie niezależni: Grigol Waszadze i Tariel Nakaidze” – powiedziała Samnidze.

Źródło: sova.news

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium