Litwa kupi sześć amerykańskich śmigłowców „Black Hawk” za 300 milionów euro

19-10-19 Promocja 0 comment

Ministerstwo Obrony Litwy zdecydowało się na zakup sześciu amerykańskich śmigłowców UH-60M Black Hawk za 300 milionów euro. Stany Zjednoczone mają pokryć część kwoty zakupu.

Nowe śmigłowce wojskowe zostaną wykorzystane do akcji poszukiwawczo-ratowniczych przez armię litewską i batalion NATO stacjonujący na Litwie pod dowództwem Niemiec. „Black Hawk” zastąpią radzieckie Mi-8 nadal używane w wojsku litewskim.

MON informuje, że negocjacje z rządem USA rozpoczną się w najbliższym czasie, a umowa powinna zostać podpisana przed końcem 2020 r. Pierwsze amerykańskie śmigłowce mają przybyć na Litwę pod koniec 2024 r.

Według Departamentu Obrony, rząd USA planuje dofinansować ten zakup środkami pochodzącymi z amerykańskiego programu wsparcia bezpieczeństwa.

„Śmigłowce są kupowane bezpośrednio od rządu USA, Litwa otrzyma nie tylko uniwersalny sprzęt, ale także pakiet obejmujący szkolenia załóg i dostawę części zamiennych . Możliwe jest również, że otrzymamy dodatkową pomoc finansową za pośrednictwem różnych amerykańskich funduszy na rzecz wsparcia bezpieczeństwa” mówi minister obrony Raimundas Karoblis.

Litewskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że konserwacja starych Mi-8 jest droga, maszyny często się psują, a naprawy są ryzykowne z powodu trudności z dostawą części zamiennych z Rosji.

Litewski MON dodaje , że Wilno finalizuje także porozumienie w sprawie szczegółów nabycia 200 amerykańskich SUV-ów opancerzonych JLTV.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium