Litwin zasłonił sowieckie symbole kratami. Policja ukarała go grzywną 

05-08-22 Promocja 0 comment

Ostatnio Virginijus Sarpauskas, członek Rady Miejskiej Szyrwint (Širvintos), został ukarany grzywną za zamieszczanie zdjęć z sowiecką symboliką na Facebooku. Okazało się, że w lipcu grzywnę otrzymał również inny mieszkaniec Szyrwint — Vygintas Šuminskas, który zaprotestował przeciwko opóźnianiu przez gminę rozbiórki sowieckiego pomnika. 

Šuminskas powiedział: „Nie mogłem znieść bezczynność gminy, pomyślałem, jak zrobić wszystko kulturalnie. Wymyśliłem instalację artystyczną”. Zrobił kratę, za którą zamknął sierp i młot, owinął wszystko łańcuchami i zawiesił zamek. Zrobił to jeszcze 24 maja (wówczas upamiętniano trzeci miesiąc rosyjskiej inwazji na Ukrainę).

Jak się okazało, gmina zareagowała błyskawicznie — trzy godziny później kraty zniknęły. Usunęli także sowieckie symbole. „Po pewnym czasie dostałem wezwanie na komisariat. Poszedłem, zapytali: jak to wytłumaczę ? Wyjaśniłem, że sztuka jest czymś takim — każdy rozumie to na swój sposób, to była instalacja artystyczna i nie potrafię wszystkim wytłumaczyć jej istoty” – opowiadał Šuminskas. 

W protokole przesłuchania stwierdzono, że Šuminskas „zamocował łańcuchy i żelazną kratę z zamkiem na obelisku na Cmentarzu Wojskowym”. Policja uznała, poprzez takie działania „zorganizował imprezę bez poinformowania gminy”. W lipcu Šuminskas nie przyznał się do winy, bo, jak tłumaczył, nie organizował żadnych imprez, nikogo na nie nie zapraszał. W rezultacie zastosowano wobec niego artykuł o „naruszeniu innych wymogów dotyczących organizacji wydarzeń w przestrzeni publicznej” i  zaproponowano zapłacenie połowy grzywny — 15 euro. 

„To kwestia zasad. Jeśli płacę, przyznaję się do winy. To absurd. Pytam ich, dlaczego mnie ukaraliście? Zajmijcie się czymś bardziej konkretnym” — stwierdził  Šuminskas dodając, że sowiecki pomnik rozebrano na terenie gminy dopiero po wyrażeniu niezadowolenia przez mieszkańców. „Nie karzą tych, którzy zajmują się takimi pomnikami, ale tych, którzy zwracają uwagę na to, że podobne pomniki nadal stoją w Litwie” — dodał.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium