Łotwa przywraca obowiązkową służbę wojskową

21-09-22 Promocja 0 comment

Rząd Łotwy wysłał do Sejmu pakiet ustaw wprowadzających obowiązkową służbę wojskową dla obywateli płci męskiej w wieku 18–27 lat urodzonych po 1 stycznia 2004 r. Projekt przewiduje, że pierwszy pobór odbędzie się w drugiej połowie 2023 roku. 

„Wszyscy obywatele – mężczyźni – w sposób przewidziany w tej ustawie muszą pełnić służbę wojskową. Służba obronna państwa jest służbą czynną, którą obywatel pełni jako żołnierz jednostki regularnej Narodowych Sił Zbrojnych czy w Straży Krajowej lub poprzez opanowanie programu szkolenia z zakresu obronności państwa przewidzianego dla studentów uczelni wyższych, kapelanów czy personelu medycznego” — czytamy w projekcie ustawy.

Do poboru dobrowolnie mogą zgłosić się również kobiety.

Projekt przewiduje, że służba w wojsku może być pełniona na kilka sposobów: 11 miesięcy w ramach regularnych oddziałów Sił Zbrojnych; albo w sumie przez 5 lat uczestnicząc w co najmniej 21 zajęciach indywidualnych i 7 zajęciach  zbiorowych w ciągu roku.

Za nienadających  się do służby wojskowej można uznać: obywateli, których stan zdrowia nie spełnia ustalonych wymagań; obywateli ukaranych za popełnienie ciężkiego lub szczególnie ciężkiego przestępstwa, bez względu na to, czy wyrok został skasowany; obywateli sądzonych  za popełnienie ciężkiego lub szczególnie ciężkiego przestępstwa, nawet jeśli zostali zwolnieni od kary lub postępowanie karne przeciwko nim zostało zakończone z powodów niezwiązanych z resocjalizacją; obywateli posiadających obywatelstwo innego państwa, którzy służyli w armii innego państwa; żołnierzy zawodowej służby wojskowej, którzy pełnili służbę nieprzerwanie co najmniej trzy lata.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium