Łotwa: rząd zatwierdził plan wzmocnienia granicy z Białorusią i Rosją

07-03-24 Promocja 0 comment

5 marca łotewski gabinet ministrów zatwierdził plan wzmocnienia sił zbrojnych i przeciwdziałania nielegalnemu przekraczaniu wschodniej granicy. Sektor obronny zainwestuje 303 miliony euro w prace na granicy w ciągu najbliższych 5 lat. Plan jest częścią Bałtyckiej Linii Obrony i przewiduje utworzenie wzdłuż całej granicy Łotwy z Rosją i Białorusią punktów dla jednostek sił zbrojnych. Będą to stanowiska dla żołnierzy, ufortyfikowane pozycje obronne, różne przeszkody, rowy przeciwczołgoweoraz składy amunicji i miny. Fortyfikowanie łotewskiej granicy rozpocznie się od budowy rowów przeciwczołgowych. Rozmieszczone zostaną różnego rodzajuprzeszkody, takie jak betonowe bloki i konstrukcje typu “zęby smoka” oraz miny przeciwczołgowe. Magazyny materiałów wybuchowych, min i sprzętu inżynieryjnego mają być rozmieszczone w strefie przygranicznej by w razie potrzeby  szybkowzmocnić pozycje obronne. Opracowane zostaną również plany przygotowania najważniejszych arterii transportowych — dróg, linii kolejowych i mostów dla szybkich i skutecznych przepraw w celu opóźnienia ewentualnego natarcia wroga. W styczniu tego roku ministrowie obrony Łotwy, Litwy i Estonii podpisali porozumienie o utworzeniu Bałtyckiej Linii Obrony mającej wzmocnić wschodn granicę państw bałtyckich czyli NATO. Będzie ona budowana w sposób skoordynowany, przy czym każdy kraj sfinansuje swój odcinek z własnego budżetu.

Źródła: mk.gov.lv, delfi.lv, dw.com, reform.by.