Łotwa wprowadza język łotewski w szkołach mniejszości narodowych

12-10-17 Promocja 0 comment

Rządząca koalicja zatwierdziła stopniowe przechodzenie na język łotewski w szkołach mniejszości narodowych – powiedział we wtorek dziennikarzom po spotkaniu partii koalicyjnych premier Łotwy Māris Kučinskis.

W ciągu miesiąca minister edukacji i nauki Kārlis Šadurskis powinien przygotować odpowiednie przepisy prawne .

Koncepcja Šadurskisa zakłada, że od roku szkolnego 2020/2021  wszystkie przedmioty w szkołach średnich będą wykładane wyłącznie w języku łotewskim, zaś w szkołach mniejszości narodowych pozostanie możliwość uczenia się języka ojczystego, literatury oraz przedmiotów związanych z kulturą i historią danej narodowości.

Rządząca koalicja uwzględniła również propozycje narodowców z partii VL-TB/LNNK, którzy domagają się, aby osoby  zatrudnione w szkołach państwowych i samorządowych dobrze znały język łotewski.

W roku 2013/2014  na Łotwie działało 99  szkół rosyjskich szkół, oraz 67 rosyjsko-łotewskich.  W kraju istnieje także  6 szkół polskich  do których uczęszcza ponad tysiąc uczniów.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium