Łotwa: za cztery lata — zakaz nauki języka rosyjskiego jako drugiego języka obcego w szkołach

24-11-22 Promocja 0 comment

Od roku akademickiego 2026/2027 Ministerstwo Edukacji i Nauki Łotwy planuje wprowadzenie procedury, w ramach której drugim językiem obcym we wszystkich placówkach oświatowych może być tylko jeden z języków Unii Europejskiej lub język obcy, którego status regulują umowy międzyrządowe w dziedzinie edukacji, informuje LETA.

Oznacza to, że rosyjski jako drugi język obcy nie będzie już nauczany w szkołach, ponieważ nie jest językiem urzędowym UE i nie figuruje w odpowiednich traktatach międzynarodowych.

Ministerstwo Edukacji uważa, że takie zmiany przyczynią się do pełnego włączenia młodych ludzi w przestrzeń edukacyjną Europy, do promowania nauki języków urzędowych UE, co zapewni większe możliwości zatrudnienia w Unii i poza nią.

Teraz pierwszego języka obcego zaczyna  uczyć się już w I klasie. Musi to być jeden z języków urzędowych UE i najczęściej jest to język angielski. Nauka drugiego  języka obcego w placówkach oświatowych realizujących programy edukacyjne w języku łotewskim rozpoczyna się w czwartej klasie.

Akty normatywne nie precyzują, naukę jakiego języka obcego, jako drugiego — na przykład francuskiego, rosyjskiego czy niemieckiego — może zaproponować szkoła. Wybór należy do placówki, która dokonuje go w oparciu o cele rozwojowe we współpracy z kuratorium. Ministerstwo zwraca uwagę, że przy wyborze drugiego języka obcego istotną rolę odgrywa wola rodziców i samych uczniów, a także dostępność wykwalifikowanych nauczycieli.

Jak wykazała ankieta przeprowadzona w 2021 r., prawie połowa łotewskich szkół nie daje wyboru. W ponad 300 szkołach drugim językiem obcym jest rosyjski.

Ministerstwo Edukacji informuje, że obecnie, przy znacznym wzroście zapotrzebowania na języki UE oraz malejącym znaczeniu języka rosyjskiego, napływają wnioski od rodziców wzywające do nauczania w szkołach jednego z języków UE jako drugiego języka obcego.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium