Macedonia Północna, morderstwo które zszokowało Macedonię Północną

10-12-23 Promocja 0 comment

Zniknięcie nastolatki ze Skopje wstrząsnęło Macedonią Północną. Vanja Gjorcevskia, 14-letnia dziewczynka, zaginęła pod koniec listopada. Siedem dni później, szef prokuratury w Skopje, Gavril Bubevski, poinformował na konferencji prasowej, że trzech z pięciu podejrzanych  zostało zatrzymanych i przyznało się do morderstwa. Ta sama grupa prawdopodobnie zabiła również inną osobę, emerytowanego fryzjera z Veles, Pance Zezovskiego.

Minister spraw wewnętrznych Oliver Spasovski, który uczestniczył w tej samej konferencji prasowej, powiedział, że główny podejrzany – lokalny biznesmen i prawicowy aktywista Ljupco Palevski, opuścił kraj kilka dni temu, uciekając najpierw do sąsiedniej Serbii, a następnie do Bułgarii.

Prokurator i minister podejrzewają, że motywem porwania młodej dziewczyny była chęć wymuszenia pieniędzy od jej matki, ale związek między dziewczyną a emerytowanym mężczyzną z Veles pozostaje tajemnicą. Władze twierdzą, że jedynym powiązaniem jest samochód fryzjera, który został użyty do porwania dziewczynki, a następnie spalony w pobliżu Skopje.

Z zeznań zatrzymanych podejrzanych wynika, że fryzjer miał być winien około 500 euro pierwszemu podejrzanemu.

Główna partia opozycyjna VMRO-DPMNE zażądała w poniedziałek „natychmiastowej dymisji” ministra spraw wewnętrznych Spasovskiego, oskarżając go o niekompetencję.

Zarzuciła również, że pozostający na wolności główny podejrzany,  był blisko związany z rządzącymi socjaldemokratami, których opozycja  oskarża o powszechną korupcję.

Z dostępnych danych wynika, że w latach 90-tych Palevski był prominentnym członkiem lokalnego oddziału  rządzących obecnie socjaldemokratów w Skopje.

Jednak w ciągu ostatniej dekady jego poglądy polityczne zmieniły się na skrajnie prawicowe, do tego stopnia, że jest jednym z założycieli ultraprawicowej partii „Desna” [Prawica], której posty w mediach społecznościowych głoszą antyzachodnie, pansłowiańskie braterstwo i prorosyjskie poglądy.

Źródło:  Balkan Insight / Radio Free Europe

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium