Macedonia Północna: Opozycja mianowała kandydata na prezydenta

28-02-19 Promocja 0 comment

27.02.2019

Największa prawicowa partia opozycyjna VMRO DPMNE wybrała swego kandydata w wyborach  prezydenckich, które odbędą się za dwa miesiące. Gordana Siljanovska jest pierwszą osobą, która oficjalnie ogłosiła zamiar walczenia o główne stanowisko w państwie. Co więcej, jest  ona  pierwszą w Macedonii  kobietą  zgłoszoną przez partię prawicową.

Gordana  Siljanovska działa od wielu lat w środowisku akademickim, ale nie ma bogatego doświadczenia politycznego. Choć podkreśla swoją niezależność, przyznaje jednocześnie, że bez poparcia partii opozycji nie miałaby szans w wyborach. Siljanovska jest daleka od wzorca konserwatywnego polityka, ale łączy ją z VMRO DPMNE niechęć do historycznego porozumienia z Grecją, które otworzyło Macedonii drogę do członkostwa w  NATO i UE.

Według  oficjalnych informacji, Gordan Siljanovska jest  profesorem prawa konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu „Cyryla i Metodego” w Skopje. Pełniła także funkcję ministra w latach 1992-1994 oraz przewodniczącej Narodowej Komisji Macedonii ws. Równoprawności Kobiet i Mężczyzn.

Prezydenckie wybory w Macedonii Północnej odbędą się 21 kwietnia.

Źródło: BalkanInsight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium