Marsze w obronie praw kobiet w Gruzji i Azerbejdżanie

11-03-21 Promocja 0 comment

TBILISI

8 marca w dziesięciu miastach Gruzji odbył się Marsz Tysiąca Rodziców w obronie praw dziewcząt i kobiet, skierowany przeciwko przemocy, której doświadczają ze względu na płeć.

Przedstawiciele sektora obywatelskiego, artyści, prezenterzy telewizyjni, pisarze i zwykli obywatele przyłączyli się do wiecu, aby zażądać od państwa odpowiedniej reakcji na przemoc seksualną, zwłaszcza wobec nieletnich.

Wiec został zaplanowany w ramach 100-dniowej kampanii pod hasłami „ninisgamo” – „z powodu Nini” i „momismine” – „posłuchaj mnie”. Pozarządowa organizacja GeorgianWomen’s Movement zadedykowała kampanię 14-letniej Nini, uczennicy z Adżarii, która popełniła samobójstwo. Dziewczynka, po tym jak powiedziała rodzinie, że padła ofiarą gwałtu, stała się ofiarą przemocy domowej i kilka miesięcy oczekiwała na potwierdzenia swojej wersji wydarzeń w ramach wszczętego śledztwa.

W trakcie marszu jego uczestnicy wysunęli pięć postulatów:

– zmiana artykułu kodeksu karnego Gruzji dotyczącego gwałtu tak, aby prawo uwzględniało taki aspekt jak zgoda ofiary;

– stworzenie w prokuraturze specjalnego wydziału, który będzie skutecznie prowadził dochodzenia w sprawach dotyczących przemocy seksualnej;

– włączenie edukacji seksualnej do systemu szkolnictwa;

– zwiększenie liczby psychologów i pracowników socjalnych;

– postawienie w stan oskarżenia prokuratora, który z obojętnością potraktował sprawę gwałtu na nastolatce z Adżarii.

Należy dodać, że w ostatnim czasie w gruzińskich mediach było głośno o kilku innych przypadkach przemocy seksualnej i łamania praw nieletnich. Na początku marca w gminie Gori policja aresztowała mężczyznę w średnim wieku za kontakty seksualne z 12-letnią dziewczynką po tym, jak ta urodziła dziecko. Wcześniej, w lutym w tego roku media i policja zainteresowały się faktem zaręczyn nieletnich w Poniczala (przedmieście Tbilisi) po tym, jak azerbejdżańska pisarka publicznie zwróciła uwagę na opublikowane na Facebooku zdjęcie przedstawiające zaręczyny 11-letniej dziewczynki z 15-letnim chłopcem.

BAKU

W tym samym czasie w Baku podczas marszu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet policja ze względu na zakaz organizacji imprez masowych (COVID-19) rozpędziłademonstrację i zatrzymała około 20 działaczek, które protestowały przeciwko zabójstwom i przemocy na tle seksualnym.

W trakcie marszu około kilkuset protestujących domagało się m. in.:

– przyjęcia Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, znanej jako Konwencja Stambulska;

– prowadzenia zgodnych z prawem i sprawiedliwych śledztw w sprawach przestępstw przeciwko kobietom oraz stawiania sprawców przed sądem;

– podjęcia przez rząd skutecznych środków w celu zapobiegania przemocy i zabijania kobiet.

Źródło: newsgeorgia.ge, oc-media.org

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium