Media: Ekipa prezydenta Ukrainy finansowana przez Rinata Achmetowa

23-09-20 Promocja 0 comment

Oligarcha Rinat Achmetow, kiedyś główny sponsor Partii Regionów Wiktora Janukowycza, przekazuje  pieniądze  ekipie  prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego partii „Sługa Narodu”. Poinformował o tym 23 września portal Ukraińska Prawda. 

Według dziennikarza portalu Romana Romaniuka, oligarcha co miesiąc wspiera prezydencki zespół kwotą opiewającą na ponad 2 mln USD.

Portal przypomina, iż na początku roku Denys Szmygal, niegdyś menedżer holdingu Achmetowa, został premierem Ukrainy. Ponadto dziennikarz zwraca uwagę, że grupa medialna, należąca do oligarchy, nigdy nie krytykuje premiera ukraińskiego rządu. W zamian Achmetow może liczyć, że sprawy, na których zależy mu  jako biznesmenowi, m.in. związane z zieloną energia, będą załatwiane przez rząd szybciej, niż innych przedsiębiorstw związanych z energetyką. 

Służba prasowa Rinata Achmetowa nazwała doniesienia medialne „absolutnym kłamstwem” i  przypomniała, że biznesmen od 2012 roku nie zajmuje się polityką za to  skupia na działalności charytatywnej i wspieraniu donieckiego klubu piłkarskiego „Szachtar”. 

Źródło: Ukraińska Prawda 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium