Media: Ukraina traci lotnictwo wojskowe: samoloty się starzeją, piloci odchodzą

20-07-21 Promocja 0 comment

Ukraina już za 10 lat może pozostać bez lotnictwa wojskowego ze względu na zużycie radzieckich samolotów. Ponadto ukraińscy piloci masowo zwalniają się z Sił Powietrznych Ukrainy. Radio Swoboda poinformowało o tym 19 lipca.

Według Ołeha Hawryluka, przedstawiciela Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, w ciągu ostatnich dwóch lat ze służby zrezygnowało około 140 lotników, a ponad 40-u chce odejść w tym roku.

Zwalniają się zarówno początkujący piloci, jak i doświadczeni lotnicy. Tylko w tym roku zrezygnowało 5 pilotów myśliwców, którzy ukończyli studia w 2016, czyli połowa rocznika.

Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy tłumaczy masowe odejścia niskimi zarobkami: część lotników „ucieka” z Ministerstwa Obrony do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, gdzie płace są wyższe.

Sami piloci twierdzą, że pensje są ostatnim powodem rezygnacji z pracy. Bardziej dokucza im biurokracja: około 70% czasu przeznacza się na „papierkową robotę”, a latają jedynie 40-50 godzin rocznie. Inne przyczyny niezadowolenia  to postawa dowództwa i niemożność wykorzystywania swojego doświadczenia.

Źródło: Radio SwobodaUkraińska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium