Mołdawia dementuje fałszywą informację dotyczącą rzekomego tranzytu F-16 dla Ukrainy

05-02-24 Promocja 0 comment

Ministerstwo Obrony Mołdawii 5 lutego opublikowało oficjalne sprostowanie fałszywych informacji dotyczących rzekomego zezwolenia Kiszyniowa na tranzyt myśliwców F-16 na Ukrainę, które krążyły w mediach społecznościowych.

Dezinformacja zaczęła się szerzyć w ostatnich dniach, zwłaszcza na kanałach Telegram. We wpisach twierdzono, że prezydent Maia Sandu rzekomo udzieliła zgody na tranzyt myśliwców przez terytorium Mołdawii, a Ministerstwo Obrony miało zezwolić na rozlokowanie tych myśliwców na lotnisku w Marculești w pobliżu ukraińskiej granicy. Rozpowszechniano także plotki, jakoby Mołdawia „przygotowywała ukraińskich żołnierzy do inwazji na Naddniestrze”.

Kategorycznie zaprzeczamy tym nieprawdziwym informacjom, mającym na celu podsycanie strachu w społeczeństwie. Prosimy obywateli o czujność i korzystanie z informacji tylko z oficjalnych źródeł” – oświadczyło ministerstwo.

Plotkę o rzekomym rozmieszczeniu ukraińskich myśliwców w Marculești resort oddzielnie zdementował już dwa tygodnie temu.

Przypomnijmy, że według Pentagonu, w tym roku Ukraina ma otrzymać pierwsze myśliwce F-16, a także odpowiednią infrastrukturę i części zamienne. Pod koniec grudnia pierwsza grupa ukraińskich pilotów przeszła podstawowe szkolenie w Królewskich Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii i wyruszyła na szkolenie z obsługi F-16 do Danii.

Źródło: Ukraińska Prawda