Mołdawia: najnowszy sondaż przed wyborami parlamentarnymi

17-01-19 Promocja 0 comment

Gdyby w najbliższą niedzielę w Mołdawii odbyły się wybory parlamentarne, to wygrałaby prorosyjska Partia Socjalistyczna Igora Dodona. Do parlamentu weszłyby także rządząca Partia Demokratyczna (PDM), Partia „Șor”, Partia Komunistyczna (PCRM), Nasza Partia (NP) oraz proeuropejski blok ACUM ( partia Godność i Prawda (DA) oraz platforma Działania i Solidarności (PAS) ), a także jeden niezależny kandydat.

Świadczą o tym wyniki badania „Barometr przedwyborczy – 2019”, przeprowadzonego przez ekspertów z firmy socjologicznej Date inteligente.

Socjaliści mogą wprowadzić do parlamentu 48 swoich przedstawicieli (21 – z list partyjnych), blok ACUM – 25 (14), demokraci – 18 (9). Partia „Șor” i komuniści zdołają pokonać próg wyborczy (6%) i uzyskać trzy mandaty z list partyjnych, ale partia Ilana Șora wprowadzi do parlamentu jeszcze dwóch posłów z okręgów jednomandatowych.

Nasza Partia wygra tylko w jednym okręgu (miasto Bielce), a w okręgu nr 40 wygra niezależny kandydat.

Przypomnijmy, że zaplanowane na 24 lutego wybory parlamentarne zostaną przeprowadzone według nowej ordynacji wyborczej wprowadzającej  system mieszany. Połowa deputowanych zostanie wybrana z list partyjnych, a druga połowa w okręgach jednomandatowych.

Źródło: Infotag

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium