MSZ: Bałtyk nigdy nie stanie się wewnętrznym morzem NATO

04-11-23 Promocja 0 comment

Przedstawiciele krajów NATO doskonale zdają sobie sprawę z konsekwencji „zamknięcia” Morza Bałtyckiego dla Rosji, oświadczył wiceszef dyplomacji tego kraju Aleksandr Gruszko: „Jestem przekonany, że osoby, które mają wpływ na podjęcie decyzji przez NATO oraz stratedzy wojskowi rozumieją, że zamknięcie Morza Bałtyckiego dla Rosji oznacza zamknięcie tego akwenu dla wszystkich”. Wg dyplomaty, podobne „marzenia” nie mają szans na realizację.

W odpowiedzi na rosyjską agresję wobec Ukrainy w lutym 2022 r. Finlandia oraz Szwecja podjęły decyzję o przystąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pierwszy z tych krajów sfinalizował swoje starania 4 kwietnia br.

Szwedzka droga do NATO okazała się bardziej ciernista. Przeszkody robiły Turcja oraz Węgry. Oczekuje się, że kraj ten przystąpi do Sojuszu 4 kwietnia 2024 r. w 75. rocznicę utworzenia tej organizacji.

Gdy do tego dojdzie, wszystkie kraje posiadające dostęp do Morza Bałtyckiego (za wyjątkiem Rosji), będą członkami NATO.

Źródło: gazeta.ru