Na co skarżą się ukraińscy uchodźcy w Polsce – ankieta Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego

30-09-23 Promocja 0 comment

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC), zaniepokojony możliwą odmową kontynuowania pomocy udzielanej przez Polskę ukraińskim uchodźcom w ciężkim okresie zimowym, zbadał główne problemy, na które skarżą się uchodźcy nad Wisłą.

Według raportu organizacji, zakwaterowanie pozostaje jednym z najbardziej pilnych potrzeb uchodźców z Ukrainy w Polsce. W przypadku utraty obecnego darmowego zakwaterowania, 41% uczestników poinformowało, że będzie szukać opcji wynajmu, 19% planuje powrót na Ukrainę, a 26% będzie szukać innego darmowego zakwaterowania.

Chociaż ponad 90% respondentów stwierdziło, że czuje się w Polsce bardzo bezpiecznie lub bezpiecznie, część uchodźców zgłosiła incydenty głównie związane z pracą, w tym eksploatacją na rynku pracy i dyskryminacją. Badanie pokazało, że 55% ankietowanych doświadczyło przynajmniej jednej formy dyskryminacji na rynku pracy.

Pozytywne postrzeganie przyjęcia ukraińskich uchodźców w polskich społecznościach pozostaje wysokie – 88% respondentów stwierdziło, że czuje się w pełni (40%) lub głównie (48%) zaakceptowane przez lokalną społeczność.

Jednocześnie 35% ankietowanych odczuło napięcia wśród ukraińskiej społeczności nad Wisłą. Uczestnicy wymieniali różne źródła konfliktów między uchodźcami w Polsce, takie jak konflikty związane z językiem komunikacji lub nierówny dostęp do pomocy humanitarnej.

W celu analizy ryzyka i trendów związanych z ochroną i pomocą udzielaną ukraińskim uchodźcom w Polsce, Międzynarodowy Komitet Ratunkowy przeprowadził badanie z ponad 270 osobami.

Źródło: Zwierciadło Tygodnia

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium