Na Łotwie zbierają podpisy w sprawie zachowania dwujęzycznej edukacji w szkołach

28-10-17 Promocja 0 comment

Działacz rosyjskiej mniejszości na Łotwie Denis Barteckij zaczął zbierać podpisy na portalu inicjatyw obywatelskich Manabalss.lv w sprawie zachowania dwujęzycznej edukacji w łotewskich szkołach. Barteckij apeluje do współobywateli  o sprzeciw wobec planów Ministerstwa Edukacji i Nauki, które chce, aby nauczanie na poziomie gimnazjalnym, także w szkolach mniejszości narodowych odbywało się w języku łotewskim.

– Jeśli będą zrealizowane plany ministra edukacji Karlisa Šadurskisa, ryzykujemy nieodwracalny proces, kiedy pogorszy jakość edukacji naszych dzieci – uważa autor tej inicjatywy.

W jego opinii, w wyniku reformy dzieciom przedstawicieli mniejszości narodowych będzie trudniej nauczyć się materiału, więc ich wiedza będzie słabsza niż wiedza dzieci łotewskojęzycznych obywateli.

„Nauka podstaw, na przykład, chemii i fizyki, w języku, który nie jest ojczystym, będzie trudna ” – przekonuje Barteckij.

Karlis Šadurskis zaproponował, żeby w roku szkolnym 2020/2021 w szkłach średnich przejść w całości na nauczanie w języku łotewskim.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling