Na Mohylewszczyźnie otwierają szlak związany z życiem Łukaszenki

06-12-18 Promocja 0 comment

Szlak „Mała Ojczyzna” w pobliżu miejscowości Szkłów nieoficjalnie działa już od jakiegoś czasu, ale teraz lokalni urzędnicy chcą go  poprawić i rozszerzyć.

Informuje o tym  białoruska rządowa gazeta „Zwiazda”.

W departamencie Pracy Ideologicznej ds. Kultury i Młodzieży w lokalnym Komitecie Wykonawczym mówią, że wzrasta liczba tych, którzy chcą zobaczyć miejsca dzieciństwa, młodości i początku aktywności zawodowej białoruskiego prezydenta.

Jak pisze gazeta „nie ustają  pielgrzymki [sic! – red.] do Trafimowego źródła, którym opiekował się jeszcze dziadek Alaksandra Łukaszenki; w ciągu dwóch dni  bywa tam  kilkadziesiąt osób, głownie delegacje z Rosji”.

Trasa rozpoczyna się od Muzeum Historycznego w Szkłowie, w którym  znajduje się wystawa poświęcona Łukaszence.

„Później liczne wycieczki idą do miejscowej szkoły nr 1, gdzie Alaksandr Ryhorawicz przewodził  Komsomołowi, a  później uczyło się dwóch jego synów. Następnie jest Aleksandria – tj. miejsce urodzenia prezydenta, , niestety dom, w którym mieszkał mały Łukaszenka, nie zachował się.” – opisuje „prezydencki szlak”  Alesia Kupcowa, szef regionalnego działu kultury i ideologii.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium