Na Ukrainie powołano Najwyższy Sąd Antykorupcyjny. Może zacząć pracę już za rok

10-06-18 Promocja 0 comment

Rada Najwyższa Ukrainy poparła projekt ustawy powołującej Najwyższy Sąd Antykorupcyjny. Za taką decyzją 7 czerwca opowiedziało się 317 deputowanych 450-osobowej izby. Podczas głosowania w parlamencie  pojawił się inicjator projektu ustawy, prezydent Petro Poroszenko.

Przypomnijmy, że 21 maja Komisja Sprawiedliwości Rady Najwyższej zatwierdziła projekt ustawy powołującej  Najwyższy Sąd Antykorupcyjny. Jednocześnie komisja nie podjęła decyzji dotyczącej  dwóch  przepisów, w tym jednego kluczowego  – nadającego Radzie Ekspertów Międzynarodowych prawo  zawetowania kandydatów na sędziów tego sądu.

W przeddzień decydującego głosowania ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Marie Jovanovich oświadczyła, że w przypadku uchwalenia  nieuzgodnionego z Międzynarodowym Funduszem Walutowym kształtu ustawy o Najwyższym Sądzie Antykorupcyjnym, Ukraina nie otrzyma pomocy międzynarodowej. W tej sprawie udało się jednak  osiągnąć kompromis satysfakcjonujący  zarówno ukraińskie władze jak  i międzynarodowe organizacje, w tym Komisję Wenecką.  

Według przewodniczącego Komisji ds. Polityki Prawnej i Wymiaru Sprawiedliwości Rusłana Kniazewicza,  polega on na tym, że co najmniej 3 na 6 członków Rady  Międzynarodowych Ekspertów (RME) może zawetować każdą kandydaturę zgłoszoną przez Najwyższą Komisję Kwalifikacyjną Sędziów (NKKS). Następnie kandydatura będzie rozpatrywana na specjalnym posiedzeniu NKKS i RME. Jeżeli  większość uczestników  wspólnego posiedzenia i co najmniej połowa międzynarodowych ekspertów nie poprze zaproponowanej kandydatury, nie będzie ona brana pod uwagę w konkursie na stanowisko w Najwyższym Sądzie Antykorupcyjnym.

Ustawa przewiduje również, że Najwyższy Sąd Antykorupcyjny zostanie stworzony w ciągu 12 miesięcy od wejścia ustawy w życie i rozpocznie pracę w momencie, kiedy zostanie powołanych co najmniej 35 sędziów. Ustawa zacznie obowiązywać następnego dnia po publikacji, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wchodzą w życie wraz z rozpoczęciem pracy sądu.

Źródło: Ukraińska Prawda, Zwierciadło Tygodnia

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium