Napięcia między USA a Iranem po zabójstwie generała Sulejmaniego wywołało zupełnie różne reakcje Rosji i Białorusi

09-01-20 Promocja 0 comment

Moskwa w konflikcie amerykańsko-irańskim wspiera Teheran: Rosja wraz z Chinami zablokowały oświadczenie Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiające atak na ambasadę USA w Iraku 31 grudnia.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony chwali zabitego Sulejmaniego, a rosyjskie media potępiły USA. Jest to zrozumiałe, ponieważ w czasie wojny w Syrii Rosja i Iran byli sojusznikami.

Jak pisze w swoim komentarzu białoruski politolog Walery Karbalewicz, Białoruś reaguje inaczej: białoruskie media państwowe starają się zachować neutralność w wobec Waszyngtonu i Iranu.

„Z tego punkty widzenia ciekawa jest rozmowa telefoniczna między ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem a sekretarzem stanu USA Mike’m Pampeo, do której doszło 6 stycznia” – zwraca uwagę Karbalewicz. – „Z komunikatu MSZ nie sposób wywnioskować kto do kogo zadzwonił. Ale sam fakt rozmowy ministra z człowiekiem odpowiedzialnym za politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych, kraju, będącego w ostrym konflikcie z Iranem, jest znaczący. Makiej mógłby chociaż dla pozoru zadzwonić do Teheranu. Ale nie zrobił tego” – czytamy.

Druga rzecz, na którą zwraca uwagę Karbalewicz to fakt, że w trakcie rozmowy , według MSZ Białorusi, „strona białoruska potwierdziła swoją gotowość na wizytę sekretarza stanu USA w akceptowalnym dla obu stron terminie”.

I rzecz najważniejsza, podczas rozmowy telefonicznej, Uładzimir Makiej „potępił wszystkie akty naruszające Konwencję Wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, przywilejach i immunitetach dyplomatycznych”. Czyli wprost zaakceptował atak, w wyniku którego zginął Sulejmani, a który był odwetem za atak na ambasadę USA w Iraku.

„Teraz, w momencie kryzysu w stosunkach z Rosją, takie stanowisko Białorusi w relacjach z USA jest bardzo ważne” – konkluduje Karbalewicz.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium