Narodowy Bank Gruzji: 67% społeczeństwa ma kredyty

30-12-20 Promocja 0 comment

Szef Narodowego Banku Gruzji Koba Gwenetadze podczas wystąpienia w parlamencie poinformował, że 67% gruzińskiego społeczeństwa zaciągnęło co najmniej jeden kredyt, co jest rekordowym wskaźnikiem dla kraju i jednym z najwyższych na świecie.

Według danych Banku liczba złych długów w ubiegłym roku wzrosła prawie dwukrotnie, z 4,4% do 8%. Szef NBG szacuje, że w najbliższej przyszłości suma ta wzrośnie do 10-11%. Do  1 grudnia obywatele Gruzji zaciągnęli kredyty konsumpcyjne o wartości 1,3 mld GEL i byli winni bankom ponad 4,6 mld GEL. Najwięcej kredytów zaciągnięto w marcu i sierpniu tego roku.

Przed wyborami prezydenckimi w 2018 roku Gruzińskie Marzenie ogłosiło zakrojony na szeroką skalę projekt umorzenia długów obywateli, którzy znaleźli się na czarnej liście instytucji finansowych. W tym czasie umorzono kredyty prawie 610 tys. osób, na łączną sumę  ponad 4 mld GEL.

Później Narodowy Bank Gruzji wprowadził nowe zasady kredytowania. Obecnie banki i instytucje finansowe mogą udzielać kredytów dopiero po szczegółowej analizie sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Ponadto, istnieje limit wysokości miesięcznych spłat kredytu, warunków kredytowania, zabronione jest także wydawanie kwot do 200 tys. GEL w dolarach. Określone zostały również maksymalne terminy spłaty pożyczek. Kredyty hipoteczne  są udzielane na okres nie dłuższy niż 15 lat, kredyty konsumpcyjne zabezpieczone majątkiem – na okres nie dłuższy niż 10 lat, kredyty samochodowe – na okres do  6 lat, a kredyty innego rodzaju – na okres do 4 lat.

Źródło: newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium