Nausėda: UE powinna rozmawiać o wsparciu dla Białorusi po epoce Łukaszenki

12-09-20 Promocja 0 comment

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda wzywa Unię Europejską do nałożenia sankcji na Alaksandra Łukaszenkę i obiecuje zainicjować europejską dyskusję na temat pomocy gospodarczej dla Białorusi  po odejściu autokraty.

„Będziemy nadal mobilizować przede wszystkim państwa regionu do wprowadzenia własnych  planów sankcji, ponieważ jeden i ten sam rezultat można osiągnąć  jeżeli sankcje będą nakładać  wszystkie kraje UE. Ale to nie byłoby najlepsze rozwiązanie, bo jestem przekonany, że jako wspólnota o zrobimy to szybciej i sprawniej” – powiedział prezydent w obszernym wywiadzie dla agencji BNS.

„Dziś mamy sytuację, gdy Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wciąż myślą o nałożeniu sankcji. Tymczasem państwa bałtyckie dały dobry przykład, wprowadzając krajową listę sankcji personalnych i  umieszczając na niej samego Łukaszenkę. Lista bez Łukaszenki jest śmiechu warta, bo wszyscy doskonale rozumiemy, że umieszczeni na niej ludzie nie są niezależnymi” – powiedział Nausėda.

Według Nausėdy, to Łukaszenka ponosi odpowiedzialność za  całkowite uzależnienie  gospodarki białoruskiej od  rosyjskiej.

„Dziś Łukaszenka znalazł się w beznadziejnej sytuacji. Stracił możliwość porozumienia z Zachodem, bo sam nie jest gotów z nim rozmawiać, dlatego musi  zwrócić się do swojego jedynego partnera, czyli do Władimira Putina. A intencje Putina są dość jasne – dokończyć dzieła, które planował sfinalizować  20 lat temu – to znaczy całkowicie zjednoczyć oba państwa” – podkreśla litewski prezydent.

Zdaniem Nausėdy Zachód może pomóc, wspierając społeczeństwo obywatelskie na Białorusi i przyjmując plan wsparcia   gospodarczego po zakończeniu ery Łukaszenki. „Należy zapewnić pomoc społeczeństwu obywatelskiemu, studentom, wszystkim ofiarom brutalności reżimu, trzeba przyjąć jakiś program na wypadek, gdyby Białoruś wybrała jednak drogę bez Łukaszenki. Dziś musimy o tym dyskutować. Dlatego zwracam uwagę na niewystarczającą rolę Zachodu i proponuję wziąć przykład z państw regionu, które w tej sprawie objęły przywództwo” – podkreślił litewski prezydent.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium