Newsletter Azja Środkowa – Chiny

07-09-23 Promocja 0 comment

Azja Środkowa

Oficjalne dane celne pokazują, że w czerwcu Chiny sprowadziły 13,4 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego, co stanowi 19-procentowy wzrost w stosunku do poziomu importu w tym samym miesiącu 2022 roku. Globalny import docierał do Chin rurociągami i w postaci skroplonej. Ogółem w czerwcu rurociągami sprowadzono 5,785 miliarda metrów sześciennych gazu, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z  poprzednim miesiącem. Głównymi dostawcami byli: Turkmenistan (2,69 miliarda metrów sześciennych gazu), Rosja (1,9 miliarda metrów sześciennych gazu), Kazachstan (610 milionów metrów sześciennych gazu) i Uzbekistan (370 milionów metrów sześciennych gazu).

Kazachstan

Kazachscy urzędnicy do spraw rolnictwa starają się usunąć przeszkody w eksporcie artykułów spożywczych do Chin. Służba prasowa Ministerstwa Rolnictwa poinformowała, że kazachscy urzędnicy spotkali się z przedstawicielami chińskiej służby celnej, aby omówić kwestie logistyczne, które utrudniają eksport. PrzedstawicielMinisterstwa Rolnictwa Baurżan Abyzbajew zadeklarował, że Kazachstan jest gotów naprzeprowadzenie „audytu systemu służby weterynaryjnej”. Ponadto władze Kazachstanu wyraziły zainteresowanie zwiększeniem eksportu rzepaku, grochu i soczewicy do Chin. Tymczasem eksport pszenicy z Kazachstanu do Chin wzrósł w ciągu ostatniego roku, ale nadal pozostaje mniejszy od eksportu z lat 2020–2021.Według państwowej spółki QazTrade średnia cena pszenicy wysyłanej do Chin z Kazachstanu w latach 2022–2023 wyniosła 270 dolarów za tonę, czyli 13% mniej niż w latach 2021–2022, gdy pszenica kosztowała 310 dolarów za tonę.

Tadżykistan

Rustam Emomali, syn i przypuszczalny następca prezydenta Tadżykistanu EmomalegoRachmoniego, zakończył 23 sierpnia oficjalną wizytę w Chinach. Składał ją  jakomarszałek wyższej izby parlamentu Tadżykistanu. Emomali podpisał kilka umów dotyczących rozwoju infrastruktury, m.in. umowę na modernizację przejścia granicznego Kulma-Karasu między Tadżykistanem a Chinami oraz naprawy dróg w stolicy Tadżykistanu Duszanbe. Tymczasem rosyjska agencja informacyjna TASS donosi, że Tadżykistan chce kontynuować warty 227 milionów dolarów projekt dotyczący poprawy dróg w odległym regionie Górskiego Badachszanu. Ma on na celu zwiększeniepotencjału transportu lądowego w handlu chińsko-europejskim. W raporcie TASS nie określono szczegółowo, w jaki sposób Tadżykistan będzie finansować tę inicjatywę.

Agencja informacyjna Chovar informuje, że rozpoczyna się nowy program wymiany edukacyjnej mający na celu kształcenie tadżyckich studentów w sektorze przemysłu wydobywczego. Instytut Górnictwa i Hutnictwa Tadżykistanu podpisał umowę z Chińskim Uniwersytetem Nafty i Gazu, na mocy której tadżyccy studenci będą studiować przez dwa lata w Instytucie Górnictwa i Hutnictwa, a następnie przez dodatkowe dwa lata na chińskiej uczelni. Edukacja w Chinach będzie bezpłatna dla tadżyckich studentów, którzy otrzymają chińskie dyplomy.

Uzbekistan

Chiny badają sposoby rozszerzenia swojego eksportu do Europy za pośrednictwem uzbeckich kolei. W połowie sierpnia urzędnicy z sąsiedniej chińskiej prowincji Jiangsu odwiedzili Uzbekistan z misją rozpoznawczą, przeprowadzając rozmowy z przedstawicielami uzbeckich kolei towarowych i badając potencjalne lokalizacje obiektów logistycznych w Taszkencie, Samarkandzie, Ferganie oraz Andiżanie.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium