NGO: Gruzja odmówiła wpuszczenia na swoje terytorium dziesiątkom przeciwników Kremla

20-07-23 Promocja 0 comment

Organizacja pozarządowa Instytut Tolerancji i Różnorodności (Tolerance and DiversityInstitute) opublikowała raport, w którym stwierdzono, że dziesiątkom osób krytycznych wobec Kremla – rosyjskim dziennikarzom, działaczom na rzecz praw człowieka i politykom krytykującym rosyjskie władze, w 2022 roku odmówiono zgody na przekroczenie granicy z Gruzją . Ponadto, począwszy od 2021 roku, rząd tworzy przeszkody dla ukraińskich osób publicznych wjeżdżających do Gruzji.

Organizacja pozarządowa zauważyła też, że od wybuchu wojny na pełną skalę  w Gruzjiwzrósł wskaźnik dyskryminacji obywateli republik Kaukazu Północnego oraz wskaźnik odmowy przekroczenia granicy gruzińskiej ze względu na pochodzenie, różne cechy zewnętrzne, religijne i kulturowe.

Zgodnie z badaniem, poważnym problemem pozostaje również praktyka nieuzasadnionych odmów zezwoleń na pobyt, która w prawie wszystkich przypadkach opiera się na negatywnej opinii wydanej przez gruzińską Państwową Służbę Bezpieczeństwa.

Raport odnosi się także do problemu osób ubiegających się o azyl: badanie pokazuje, że ich liczba podwoiła się w porównaniu z poprzednimi latami. Według organizacji, państwo nie prowadzi dokładnych statystyk dotyczących Ukraińców wjeżdżających do Gruzji, opuszczających Gruzję i ich pobytu w kraju. Co więcej, gruziński rząd nie posiada jednolitej i skutecznej strategii i polityki pomocy tym osobom.

Jeżeli chodzi o przypadki dyskryminacji rasowej, według TDI w 2022 roku Izba Karna Sądu Apelacyjnego w Tbilisi wydała tylko pięć wyroków skazujących za przestępstwa popełnione na tle narodowym, etnicznym i/lub rasowym, podczas gdy gruzińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wszczęło dochodzenia w łącznie 56 sprawach karnych z dowodami dyskryminacji rasowej.

Organizacja pozarządowa stwierdziła, że prokuratura wszczęła postępowanie karne w sprawie 14 przestępstw na tle rasowym, a łącznie 18 osób zostało zidentyfikowanych jako ofiary. Ponadto w okresie sprawozdawczym 7 osób zostało skazanych za przestępstwa na tle rasowym.

17 lipca dziennikarz i pisarz Wiktor Szenderowicz, przeciwnik rosyjskich władz, złożył pozew w Sądzie Miejskim w Tbilisi przeciwko gruzińskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych za niewpuszczenie go do Gruzji 1 czerwca, podobnie jak wielu innych krytyków polityki Kremla.

Źródło: sova.news

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium