Nieformalny szczyt UE w Pradze: wiele pytań bez odpowiedzi

11-10-22 Promocja 0 comment

Przywódcy UE po zakończeniu szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej  w Pradze, który odbył się w piątek (7.9. br) pozostawili wiele pytań bez odpowiedzi i odłożyli ostateczną decyzję w sprawie walki z wysokimi cenami energii do następnego spotkania. Piątkowe rozmowy  trwały znacznie dłużej niż oczekiwano, wskazując na głębokie różnice zdań na temat tego, jak najskuteczniej obniżyć koszty energii. 

Utrzymujące się różnice w sprawie energii uwypukliły skalę wyzwań, przed którym stoją obecnie europejscy przywódcy, tym większych, że  na razie nic nie wskazuje,  aby ceny surowców energetycznych miały spaść.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który przewodniczył spotkaniu, stwierdził, że było ono użyteczne i wolne od presji konieczności  podjęcia decyzji. Oznajmił, że tego typu rozmowy pozwalają ustalić poglądy przedstawicieli poszczególnych państw na różne drażliwe kwestie. Jednakże – jak podsumował portal Politico – na razie konsensus osiągnięto tylko w jednym, że trzeba dojść do porozumienia.

Obecnie uwaga skupia się na formalnym szczycie przywódców UE, który odbędzie się 20 i 21 października b.r.. Komisja Europejska potwierdziła, że przed tym spotkaniem przedstawi kolejne propozycje. 

Niektóre państwa chcą zwracać ludziom opłaty za gaz powyżej określonej sumy. Inne planują po prostu ograniczyć cenę, jaką kraje UE będą płacić za zakup gazu, jeszcze inne próbują kombinacji tych  dwóch sposobów, zauważa portal Politico i dodaje, iż trwają intensywne dyskusje, czy zwiększyć wspólny dług UE, by złagodzić spiralę cen energii dla ludzi. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił ten pomysł, nalegając na przekierowanie na uzupełnienie opłat za energię wcześniejszych środków przeznaczonych na odbudowę UE po pandemii Covidu. Jego stanowisko prawdopodobnie zdenerwuje tych, którzy krytykują decyzję Berlina o przeznaczeniu 200 miliardów euro na pomoc w opłacaniu przez Niemców  w rachunkach za energię. Zdaniem części państw  fundusz jest ukrytą pomocą, która destabilizuje jednolity rynek UE i pozostawi biedniejsze kraje na lodzie.

Premier Czech Petr Fiala ostrzegł, że zasady pomocy publicznej muszą być przestrzegane i że nie jest możliwe stosowanie wyłącznie krajowych rozwiązań: „Potrzebujemy europejskich rozwiązań”, powiedział, nie wymieniając jednak Niemiec. Podobne uwagi wygłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej, niemiecka polityk Ursula von der Leyen.

Zaostrzył się także rozdźwięk między Niemcami a Francją w sprawie budowy gazociągu MidCat. Miałby on dostarczać gaz z Półwyspu Iberyjskiego przez Francję do Niemiec i dalej. Francja sprzeciwiła się temu projektowi, argumentując, że jego realizacja potrwa zbyt długo, by wpłynąć na złagodzenie obecnego kryzysu i że tylko utrwali zależność od paliw kopalnych. Niemcy  się z tym nie zgadzają  twierdząc, że gazociąg pomógłby w  złagodzeniu kryzysu energetycznego w Europie. 

Prócz kwestii energetycznych przywódcy państw omówili inny gorący temat – wojnę na  Ukrainie. Prezydent  Wołodymyr Zełenski zwrócił się do  uczestników spotkania  za pośrednictwem wideokonferencji w piątek, po tym jak dzień wcześniej przemówił do szerszego grona europejskich przywódców. Ponownie wezwał UE do wysłania większej ilości  broni na Ukrainę, co jest drażliwym tematem dla  takich krajów jak Niemcy i Francja, stojących w obliczu presji na zwiększenie dostaw broni, a odnoszących się do tego bez entuzjazmu, donosi Politico. Ursula Von der Leyen zasugerowała, że Unia musi zwiększyć swoje wsparcie finansowe dla Ukrainy. Jednak kwestia ta również powoduje  w UE napięcia, ponieważ kraje spierają się o to, jak zgromadzić 9 miliardów euro pomocy finansowej, którą Bruksela już obiecała Kijowowi.

Europejska Wspólnota Polityczna jest pomysłem prezydenta Macrona. Jej powstanie zostało zatwierdzone przez unijnych przywódców na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej. W zamyśle ma ona tworzyć platformę politycznej koordynacji działań Unii Europejskiej i pozostałych państw kontynentu europejskiego.

Do udziału w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej zaproszone zostały, oprócz 27 państw członkowskich: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Islandia, Kosowo, Liechtenstein, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania.

Źródło: Ceskenoviny

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium