Niemal co piąty mieszkaniec Mołdawii planuje wyjazd z kraju w najbliższym półroczu

28-11-20 Promocja 0 comment

Prawie 18% mieszkańców Mołdawii zamierza wyjechać do pracy za granicę w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Jest to liczba  podobna do tej z zeszłego roku, kiedy z Mołdawii wyjechało ponad 36 tys. osób. Poinformowały o tym mołdawskie media powołując się na wyniki badania, przeprowadzonego  przez Instytut Rozwoju i Inicjatyw Społecznych (IDIS) Viitorul wspólnie z CBX-AXA.

Ze wszystkich grup wiekowych najbardziej są skłonni do migracji są młodzi ludzie z obszarów wiejskich. 36,5% z nich stwierdziło, że zamierza opuścić Mołdawię w  najbliższym półroczu.

Głównym powodem  wyjazdu są niskie płace. W tym roku średnia pensja netto w Mołdawii uplasowała się na poziomie 6,6 tys. lei (około 1,5 tys. złotych).Tymczasem wg. badania, kwota, która mogłaby powstrzymać mieszkańców tego kraju przed wyjazdem jest dwukrotnie wyższa.

Ekspert ds. polityki gospodarczej w IDIS Viitorul Veaceslav Ioniță zauważa, że sam fakt posiadania pracy nie zawsze zatrzymuje Mołdawian w kraju. Spośród obecnie pracujących respondentów 19,1% zgłosiło zamiar wyjazdu za granicę w ciągu najbliższych 6 miesięcy, w porównaniu z 17,3 procentami chcących wyjechać osób, które  nie mają pracy.

Źródło: Point.md

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium