Nord Stream 2 AG wystąpiła o natychmiastowe pozwolenie na budowę gazociągu na niemieckich wodach terytorialnych

23-02-21 Promocja 0 comment

Spółka Nord Stream 2 AG, która zajmuje się budową gazociągu Północny Potok 2, wystąpiła do niemieckich władz z wnioskiem o wydanie natychmiastowego pozwolenia na prowadzenie prac na wodach terytorialnych Niemiec. Dokumenty są rozpatrywane. Termin wydania decyzji nie jest jeszcze znany.

W ten sposób Nord Stream 2 AG zareagowała na skargę niemieckich organizacji ekologicznych, które twierdzą, że gazociąg w planowanym miejscu stanowi zagrożenie dla okolicznej flory i fauny.

Niemiecki regulator energetyczny i telekomunikacyjny (Bundesnetzagentur) 15 stycznia br. pozwolił na budowę Północnego Potoku 2 na niemieckich wodach terytorialnych. Zgoda jest ważna do końca maja br.

Pod koniec grudnia 2019 r. prace związane z budową Nord Stream 2 zostały wstrzymane. Na początku br. rosyjski statek Fortuna wznowił układanie rur na odcinku morskim należącym do Danii.

Obecnie trwają rozmowy pomiędzy USA a Niemcami ws. przyszłości gazociągu. Berlin liczy na to, że projekt uda się doprowadzić do końca. Północny Potok 2 ma jednak zdecydowanych przeciwników w postaci państw Europy Środkowej i Wschodniej, które widzą w nim narzędzie polityki rosyjskiej. Opinię tę podziela także administracja Stanów Zjednoczonych.

Źródło: news.mail.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium