Nowe problemy Uniwersytetu Europejskiego w Petersburgu

10-12-16 Promocja 0 comment

1289_russia-800x532Rosobrnadzor, agencja państwowa kontrolująca działalność instytucji oświaty, cofnęła licencję na prowadzenie działalności edukacyjnej Uniwersytetowi Europejskiemu w Petersburgu. Kontrolerzy dopatrzyli się licznych naruszeń w procesie nauczania.

Założony w 1994 r. przy wsparciu ówczesnego mera miasta, jednego z symboli demokratycznych zmian w Rosji, Anatolija Sobczaka Uniwersytet Europejski w Petersburgu jest jedną z największych w Rosji wyższych prywatnych uczelni humanistycznych. Łącznie studiuje na nim około 250 studentów. Od 20 do 25% wśród nich stanowią obcokrajowcy.

20 września br. Rosobrnadzor wydał uczelni zakaz przyjmowania nowych studentów w związku z niewykonaniem poprzednich dyrektyw organów kontrolujących.

Nie są to pierwsze kłopoty Uniwersytetu Europejskiego. W 2007 r. uczelnia uzyskała grant Komisji Europejskiej w wysokości 673 tys. Euro przeznaczony na monitoring wyborów w Rosji. Wywołało to natychmiastową reakcję władz. Pod pretekstem naruszenia bezpieczeństwa pożarowego na początku lutego 2008 r. decyzją sądu uniwersytet został zamknięty. Wywołało to falę protestów wśród studentów. Zajęcia zostały wznowione 24 marca 2008 r. Administracja uczelni musiała jednak zrezygnować z przyznanego grantu.

Uniwersytet osiada 5 wydziałów: antropologii, historii, historii sztuki, nauk politycznych i socjologii oraz ekonomii.

Źródło: polit.ru

Opracowane BIS – Biuletyn Informacyjny Studium