Nowe złoże naftowe w Uzbekistanie 

05-07-22 Promocja 0 comment

W dolinie Zerawszanu odkryto największe złoże ciężkiej ropy naftowej i bitumu w Uzbekistanie. Pole naftowe zostało odkryte dzięki wspólnym wysiłkom Sanoat Energetika Guruhi (SEG) i Kontiki-Exploration. Złoże otrzymało nazwę „Jangi Uzbekiston”, co w tłumaczeniu na polski znaczy „Nowy Uzbekistan”. Zasoby ropy naftowej tego złoża szacowane są na prawie 100 milionów ton. Przewiduje się, że do 2025 roku maksymalny roczny poziom wydobycia wyniesie 1 milion ton, pod warunkiem, że będzie tu wykonywanych 1500 odwiertów rocznie. 

Wiercenie pierwszego odwiertu poszukiwawczego rozpoczęto 15 maja 2021 roku. Prace wiertnicze prowadzone są na granicy obwodów samarkandzkiego i nawojskiego, a głębokość odwiertów rozpoznawczych i rozwojowych wynosi od 400 do 750 metrów. W trakcie wierceń odsłonięto warstwy żwirów i piaskowców z epoki albu, cenomanu i turonu. Wszystkie okazały się nasycone bardzo lepkim olejem i bitumem. 

Oczekuje się, że złoże „Jangi Uzbekiston” stanie się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie w całej Azji Środkowej. W ciągu najbliższych 12 lat planowane jest zainwestowanie w jego eksploatacje 2,5 miliarda dolarów. 

W zakresie produkcji węglowodorów SEG pozyskał dla projektu szereg międzynarodowych firm zajmujących się usługami naftowymi, w tym:

– McDANIEL (Kanada) – studium geologiczne, dobór technologii, strategia rozwoju i studium wykonalności;

– BYIS Manufacturing (USA) – technologia obróbki odwiertów z obiegiem parowym, przemysłowa generacja pary;

– O’NEILL Industries (USA) – technologia obróbki odwiertów w cyklu parowym, która zapewnia wytwarzanie i wtłaczanie pary wraz z dwutlenkiem węgla, azotem i środkami powierzchniowo czynnymi;

– GenOil (Kanada) – opracowanie technologii przetwarzania oleju bitumicznego na olej „syntetyczny”, licencjodawca technologii;

– Energetyka i Inżynieria (Rosja) – podstawowy projekt technologii przerobu ropy bitumicznej na olej „syntetyczny”;

– Kazański Uniwersytet Federalny (Rosja) – badania petrofizyczne rdzenia, rozwój technologii spalania in-situ.

Dyrektor generalny Sanoat Energetika Guruhi Szokir Fajzullajew zauważył, że odkrycie złoża jest częścią strategii firmy, która ma zwiększyć wydobycie ropy do 1,6 miliona ton do 2030 roku. „Dzisiaj udało nam się zwiększyć produkcję z 425 do 500 tysięcy ton rocznie. Rozwój złoża „Jangi Uzbekiston” gwarantuje znaczny wzrost tej liczby. Tym samym Uzbekistan w niedalekiej przyszłości będzie mógł ograniczyć importowaną ropę naftową i wytwarzać produkty przetworzone z własnych surowców” – podkreślił Fajzullajew.  

Źródło: Fergana Agency 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium