Nowy rząd w Kirgistanie

16-10-21 Promocja 0 comment

11 października służba prasowa prezydenta Kirgistanu podała, że Sadyr Żaparow podpisał dekret o dymisji rządu. Dzień później zatwierdzono skład nowego gabinetu ministrów.

Na jego czele stanął współpracownik prezydenta,dotychczasowy szef ministerstwa gospodarki i finansów, Akylbek Żaparow. Obiecał on zwiększenie wpływów dobudżetu o 120 miliardów somów. Według niego rząd ma ku temu wszelkie możliwości.

Zaproponowano również zmiany w strukturze rządu, w tym podział ministerstwa gospodarki i finansów na dwa odrębne resortyministerstwo finansów i ministerstwo gospodarki. Planowany jest również podział ministerstwa zdrowia i rozwoju społecznego na resort zdrowia oraz resort pracy i rozwoju społecznego.Decyzję o podziale ministerstw podjął Sadyr Żaparow.

11 października Sadyr Żaparow podpisał ustawę ogabinecie ministrów. Posłowie do parlamentu przyjęli w trzecim czytaniu 6 października. Jednak dziennikarze, którzy byli obecni na sali zauważyli, że w samym posiedzeniu uczestniczyło nie więcej niż 50 posłów.Według nich przyciski do głosowania za nieobecnych naciskali ich koledzy.

Nowa ustawa o gabinecie ministrów pozwala prezydentowi, z własnej inicjatywy, z uwzględnieniem propozycji parlamentu lub Kurułtaju Ludowego, odwołać szefa rządu lub ministra.

Zgodnie z nowym prawem, to prezydent mianuje nowego szefa rządu i ustala strukturę gabinetu ministrów, a następnie przedstawia swoje propozycje parlamentowi. Członek rządu może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej tylko za zgodą prezydenta. Jeśli minister ma odznaczenia państwowe, to w trakcie śledztwa nie może być przetrzymywany w areszcietymczasowym, a jedynie w areszcie domowym.

Decyzja o stworzeniu projektu ustawy o gabinecie ministrów zapadła w związku z przyjęciem nowej konstytucji, która wzmacnia rolę prezydenta. Zgodnie z nową ustawą zasadniczą rząd, który reprezentuje władzę wykonawczą, podlega bezpośrednio prezydentowi. Działacze społeczni i prawnicy skrytykowali nową konstytucję, ponieważ daje onaprezydentowi nieograniczoną władzę nad rządem, parlamentem, a nawet sądami.

Źródło: Kloop

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium