Obowiązkowy egzamin z języka kirgiskiego dla przyszłych studentów

13-02-24 Promocja 0 comment

Od 2024 roku zdanie egzaminu z języka kirgiskiego dla kandydatów rozpoczynających naukę na uczelniach wyższych na podstawie wyników ogólnorepublikańskiego testu (ORT) stanie się obowiązkowe. Poinformował o tym portal 24.kg, powołując się na zastępcę szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki Muratbeka Kasymalijewa. 7 lutego odpowiednie zarządzenie podpisała minister Dogdurkul Kendirbajewa.

Ministerstwo Edukacji i Nauki podało, że wszyscy kandydaci przystępujący do egzaminu ORT, niezależnie od języka, w jakim jest on zdawany, muszą osobno potwierdzić poziom znajomości języka państwowego. Bez tego nie będą mogli zaliczyć testów – głównego i specjalizacyjnego. Wymóg ten został wprowadzony zgodnie z nową ustawą o języku państwowym, podpisaną w lipcu 2023 roku.  Ministerstwo dodało, że wyniki egzaminu z języka państwowego nie będą miały wpływu na wyniki konkursu naprzyjęcie na studia, są jednak niezbędne do ustalenia, do której grupy należy zapisać studenta na przedmiot „język kirgiski”, który jest zawarty w obowiązkowym programie studiów wyższych. W 2023 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki podało, że w ramach ORT nie będzie jeszcze obowiązkowego testu z języka kirgiskiego, ale podobny punkt jest obecny w państwowym programie rozwoju języka.

ORT jest obowiązkowy przy przyjęciu na studia wyższe zarówno na miejsca stypendialne, jak i na formy kształcenia na zasadach odpłatnych – stacjonarne, niestacjonarne i wieczorowe. Jego wyniki nie są wymagane jedynie przy zapisie na niektóre specjalności na uczelniach kulturalno-artystycznych oraz na niektóre specjalizacje z wychowania fizycznego i sportu. Testowanie jest płatne: w zeszłym roku opłata rejestracyjna za egzamin główny i wszystkie dodatkowo wybrane przedmioty wynosiła 470 somów (około 5 dolarów) za każdy. Rejestracja do udziału w ORT rozpoczyna się zwykle w lutym, a same testy przeprowadzane są w maju. Elektroniczny system sprawdzania znajomości języka państwowego „Kirgyztest” został opracowany w 2015 roku. Planowano, że jeszcze w 2020 roku przy przyjęciu na uniwersytety będzie obowiązywało sprawdzanie znajomości języka państwowego.

Źródło: Fergana Agency